Jesteś tutaj: Home

Turystyczny obraz województwa kujawsko-pomorskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 20 maj 2017 00:44
Tężnie w Inowrocławiu Tężnie w Inowrocławiu

Z roku na rok w województwie kujawsko-pomorskim przybywa turystów. Kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane za rok 2016, które pozwalają zobrazować dynamikę przyrostu turystów w oparciu o informację o liczbie udzielonych noclegów. Nie ma bowiem narzędzi, które pozwoliłyby oszacować kilkugodzinnych wizyt w danym mieście.

 

W roku 2016 z usług noclegowych w województwie kujawsko-pomorskim skorzystało ponad 1 mln 193 tys. osób. Porównując te dane z rokiem 2015 mamy wzrost o ponad 137 tys. W ubiegłym roku udzielono ponad 3 mln 910 tys. noclegów – oznacza to, że średni pobyt w naszym województwie trwał więcej niż trzy noclegi.

 

Ponad 120,5 tys. turystów stanowili goście zagraniczni – tutaj notujemy wzrost w stosunku do roku 2015 o ponad 15 tys. Udzielono im prawie 283 tys. noclegów, co świadczy, iż średni pobyt gościa zagranicznego stanowił nieco ponad 2 noclegi. Z tych 120,5 tys. zagranicznych turystów, aż 89,3 tys. stanowili obywatele Unii Europejskiej. Największą rzeszę stanowili Niemcy – prawie 35 tys. (wzrost o niecałe 5 tys. w stosunku do roku 2015), na drugim miejscu znaleźli się Brytyjczycy z liczbą ponad 9 tys. turystów. Dużo odwiedziło nas też Francuzów – ponad 7 tys. Jeżeli chodzi o gości spoza UE najwięcej było Ukraińców – 6,2 tys. (dość spory wzrost, bowiem w roku 2015 było uch tylko ok. 3,5 tys.), drudzy byli Amerykanie – niecałe 6 tys. (również dość duży wzrost z 4,3 tys. w roku 2015). Na trzecim miejscu uplasowali się zaś Rosjanie, którzy we wcześniejszych latach stanowili najpopularniejszych turystów spoza UE. Z ciekawostek wskazać należy, że odwiedziło nas 921 Japończyków i 909 Chińczyków.

 

Jeżeli chodzi już o konkretne miasta to najpopularniejszy był ponownie Toruń, który odwiedziło ponad 346 tys. turystów (więcej niż liczba mieszkańców), z tego ponad 54 tys. zagranicznych. Druga Bydgoszcz przyciągnęła ponad 191 tys. gości, z tego blisko 40 tys. zagranicznych. Szerzej o turystyce w Bydgoszczy pisaliśmy - Turyści zagraniczni przyjeżdżają do nas coraz chętniej

 

Trzecie miejsce zajął powiat aleksandrowski (znajduje się w nim uzdrowisko w Ciechocinku) z ponad 148 tys. turystów, z tego niespełna 4 tys. zagranicznych. Skorzystali oni z ponad 1,3 mln noclegów, co jest lepszym wynikiem od Bydgoszczy i Torunia razem wziętych. Taka jest jednak specyfika miejscowości uzdrowiskowych, gdzie pobyt kuracjusza jest kilkudniowy. W powiecie inowrocławski, gdzie również działają uzdrowiska zawitało ponad 65 tys. turystów, z tego 2599 zagranicznych. Skorzystali oni z ponad 622 tys. noclegów.

 

Wspomnież należy, iż również Samorząd Województwa we współpracy z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną i lokalnymi organizacjami, podejmuje prace na rzecz zdefiniowania marki turystycznej naszego województwa. Na zakończenie tych prac przyjdzie nam jednak nieco poczekać.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.