Jesteś tutaj: Home

W kwietniu będziemy obchodzić nowe święto państwowe?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 01 kwiecień 2017 00:01
Chrzest Polski według Jana Matejki Chrzest Polski według Jana Matejki

Do marszałka Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy w sprawie ustanowienia dnia 14 kwietnia świętem państwowym. Tego dnia świętować mielibyśmy Chrzest Polski. W ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 1050 lecia tego wydarzenia.

 

Autor projektu poseł Jan Klawiter w artykule 3 projektu ustawy wskazuje – Jest to dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.

 

W uzasadnieniu do projektu czytamy, iż przyjęcie przez Mieszka I chrztu miało wymiar nie tylko religijny, ale również strategiczny i polityczny. Polska dołączyła bowiem do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Dalej czytamy, iż mimo dużej wagi Chrztu Polski, jest on praktycznie nieobecny w życiu publicznym, co zmienić miałoby ustanowienie prawdopodobnego dnia przyjęcia przez Mieszka I chrztu – świętem państwowym.

 

Autorzy projektu ustawy nie przewidują jednak uznania dnia 14 kwietnia za dzień wolny od pracy.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów