Jesteś tutaj: Home

W kwietniu będziemy obchodzić nowe święto państwowe?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 01 kwiecień 2017 00:01
Chrzest Polski według Jana Matejki Chrzest Polski według Jana Matejki

Do marszałka Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy w sprawie ustanowienia dnia 14 kwietnia świętem państwowym. Tego dnia świętować mielibyśmy Chrzest Polski. W ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 1050 lecia tego wydarzenia.

 

Autor projektu poseł Jan Klawiter w artykule 3 projektu ustawy wskazuje – Jest to dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.

 

W uzasadnieniu do projektu czytamy, iż przyjęcie przez Mieszka I chrztu miało wymiar nie tylko religijny, ale również strategiczny i polityczny. Polska dołączyła bowiem do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Dalej czytamy, iż mimo dużej wagi Chrztu Polski, jest on praktycznie nieobecny w życiu publicznym, co zmienić miałoby ustanowienie prawdopodobnego dnia przyjęcia przez Mieszka I chrztu – świętem państwowym.

 

Autorzy projektu ustawy nie przewidują jednak uznania dnia 14 kwietnia za dzień wolny od pracy.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.