Jesteś tutaj: Home

Wieloletni samorządowcy nie zgadzają się na ograniczanie kadencyjności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 12 luty 2017 17:28
Wieloletni samorządowcy nie zgadzają się na ograniczanie kadencyjności Fot: UMB

W piątek w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym odbyła się zorganizowana przez prezydenta Rafała Bruskiego konferencja ,,Samorządy zmieniają Polskę”. Udział w niej wzięło wielu przedstawicieli samorządów z regionu, którzy sprzeciwiają się zapowiedziom partii rządzącej, dotyczącym wprowadzenia ograniczenia kadencyjności w Polsce.

- To samorząd najwięcej inwestuje i zmienia kraj. Tymczasem zarzuca się nam różne patologie – ubolewał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski nad słowami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - Przyznaję, zawsze są osoby, które faktycznie nie nadają się, aby pewne funkcje sprawować. Jednak prawo do oceny mają mieszkańcy, którzy swoje zaufanie lub jego brak wyrażają przy urnach wyborczych. I to licznie. Dla porównania: w ostatnich wyborach samorządowych na nas, wójtów, burmistrzów i prezydentów z regionu, łącznie zagłosowało ponad 426 tys. mieszkańców. Mniej niż połowa z tej liczby oddała głosy w 2015 r. na Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych.

 

Prezydent Bydgoszczy po wejściu w życie nowych regulacji nie mógłby zostać wybrany na trzecią kadencję. Do rekordzistów w czasie sprawowania władzy mu jednak daleko. W konferencji udział wziął również prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, który rządy sprawuje od 2002 roku, czyli kilkanaście już lat. Brejza wskazywał, że dzisiaj toczy się walka o Polskę zdecentralizowaną i rolę jaką w niej odgrywać będzie samorząd.

 

Jeszcze dłuższe rządy za sobą w podbydgoskim Osielsku ma wójt Wojciech Sypniewski (od 1996 roku), który opowiadał o sukcesach jakie udało mu się osiągnąć i ożywić gospodarczo swój samorząd. Podkreślał jednoznacznie, że jest to zasługa samorządu.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 199

 

Stan na dzień 03.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 156

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

- liczba osób objętych nadzorem – 1150

 

- liczba pobranych próbek – 3030

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów