Jesteś tutaj: Home

Na spotkaniu noworocznym mówiono wyzwaniach jakie czekają JFTC NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 styczeń 2017 15:35

Dzisiaj w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO miało miejsce spotkanie noworoczne, które było okazją z jednej strony do podsumowania zakończonego roku, ale również do nakreślenia wyzwań, które stają przed jednostką w roku 2017. Tych jak zaznaczał dowódca JFTC, niemiecki gen. Wilhelm Grün nie brakuje, co związane jest przede wszystkim z dynamiczną sytuacją na świecie.

 

Gen. Wilhelm Grün mówił również o dużej gościnności jaką JFTC NATO odczuwa ze strony Bydgoszczy – Nasz sukces zawdzięczamy również wielkiemu wsparciu i gościnności, które oferuje nam Bydgoszcz. Nasza relacja ze wszystkimi władzami jest bliska i oparta na zaufaniu, zrozumienie i współpracy. Bez tego wyjątkowego wsparcia, które oferuje nam lokalna społeczność, nasza codzienna praca tutaj na pewno byłaby dużo trudniejsza, jeżeli nie niemożliwa – mówił wojskowy.

 

W JFTC pracuje około 160 stałych pracowników, którzy w większości wraz ze swoimi rodzinami mieszkają w Bydgoszczy. Rocznie w JFTC szkoli się około 4 tys. oficerów z państw sojuszu. Już za dwa tygodnie rozpoczną się pierwsze ćwiczenia Resolute Support w tym roku, które będą przygotowywać kadrę dowódczą przed wyjazdem na misję do Afganistanu.

 

Obecnie trwa rozbudowa infrastruktury JFTC NATO w Bydgoszczy. Budowany jest obecnie nowy obiekt, który ma umożliwić prowadzenie szkoleń dla formacji na poziomie korpusu, czyli pozwalający na jednorazowe szkolenie około tysiąca osób.

 

- Patrzę w przyszłość z dużym entuzjazmem, gdyż wiem, że będzie to naprawdę bardzo produktywny rok. Nasz wpływ na Sojusz jest tak duży, jak bardzo sami się o niego zatroszczymy i jestem przekonany, że nasz zespół dysponuje potencjałem, który pozwoli nam odzwierciedlić nasze motto, czyli ,,Transformacja poprzez szkolenie” - mówił gen. Wilhelm Grün.

 

Niemiecki generał obowiązki szefa Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO objął w lipcu. Podczas dzisiejszego spotkania z udziałem m.in. prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, wicewojewody Józefa Ramlau i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego przyznał, że czuję się nad Brdą dobrze – Osobiście czuję się w Bydgoszczy jak w domu, i cieszę się, że będę mógł tu pozostać do roku 2019.

 

W roku 2019 dobiegnie końca kontrakt generała.

 

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.