Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPremier Morawiecki zapowiedział rewolucję. Jej beneficjentem może być firma z Solca Kujawskiego

Premier Morawiecki zapowiedział rewolucję. Jej beneficjentem może być firma z Solca Kujawskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 czerwiec 2016 10:24

Na Politechnice Warszawskiej wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do 2025 Polska chce zbudować silny przemysł autobusów elektrycznych. Z tego też powodu Ministerstwo Rozwoju pracuje nad programem ,,e-Bus”. Autobusy elektryczne produkuje w Polsce już firma Solbus w Solcu Kujawskim. Nowa rządowa polityka byłaby zatem szansą na bardziej dynamiczny rozwój podbydgoskiej firmy.

Jednym z produktów oferowanych przez firmę Solbus, z zakładem produkcyjnym w Solcu Kujawskim, jest miejski autobus elektryczny Solcity SM12.

 

Rząd planuje wspierać rozwój przemysłu autobusów elektrycznych dwutorowo. Jak szacuje Ministerstwo Rozwoju, rocznie w Polsce wymienia się około tysiąca autobusów. Działania resortu będą zatem zmierzać w kierunku wywołania większego popytu na ekologiczne autobusy. Z jednej strony będzie to zmiana prawa w celu ułatwienia tworzenia chociażby infrastruktury do ładowania pojazdów w warunkach miejskich. Rozważane są również takie propozycje jak wprowadzenie ustawowego wymogu posiadania danego odsetka pojazdów elektrycznych w miejskiej flocie czy odgórnego zakazu wjazdu do centrów miast autobusów z silnikami spalinowymi.

 

Trzeba wspomnieć, że już dzisiaj część miast decyduje się kupować autobusy ekologiczne. Niekiedy zachęcają do tego wysokie dotacje z Unii Europejskiej. Takim przykładem jest Inowrocław, który od roku korzysta z 10-ciu autobusów hybrydowych Volvo. Ich jednostki napędowe oparte są o silniki elektryczno-spalinowe.

 

Drugi obszar działania Ministerstwa Rozwoju oparty będzie już o wspieranie badań i współpracy uczelni z polskimi producentami autobusów. Będzie to zatem szansa również dla regionalnych uczelni wyższych, w szczególności Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Zawisza - Promień Kowalewo Pomorskie

  Za nami pierwsza kolejka w rundzie wiosennej. Zawisza po przerwie zimowej wrócił w bardzo dobrym stylu. Zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu przeciwko Promieniowi Kowalewo Pomorskie.

 • Zawisza konkretnie wchodzi w rundę wiosenną

  Po kilku miesiącach przerwy w rozgrywkach ligowych, ruszyła runda rewanżowa. W pierwszym meczu rundy wiosennej Zawisza podejmował w Fordonie Promień Kowalewo Pomorskie i patrząc na wynik było to wejście konkretne.

Wiadomości sportowe

23 marca - Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Kosma Złotowski

 • Obydwa narody widziały w wolności swój najwyższy ideał

  Od 2007 roku dzień 23 marca obchodzony jest jako Dzień Przyjaźni-Polsko Węgierskiej, uznany przez parlamentu obu państw. Co roku odbywają się z tej okazji oficjalne uroczystości. W tym roku gospodarzem centralnych uroczystości są Kielce.

 • Co dalej z drogą wodną E-70?

  Dzisiaj możemy z całą świadomością powiedzieć, że dzisiejsza droga wodna E-70 nie ma szans na uzyskanie IV i V klasy żeglowności, do czego zobowiązała się Polska ratyfikując konwencję AGN. Obecny przebieg oparty o Brdę, Kanał Bydgoski i Noteć jest obecnie dostosowany do II klasy i ma szansę stać się świetną atrakcją turystyczną. Nie będzie jednak odgrywał roli w transporcie śródlądowym. Jaki będzie zatem nowy przebieg drogi wodnej E-70, skoro Polska zobowiązuje się uzyskać IV klasę?

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.