Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPremier Morawiecki zapowiedział rewolucję. Jej beneficjentem może być firma z Solca Kujawskiego

Premier Morawiecki zapowiedział rewolucję. Jej beneficjentem może być firma z Solca Kujawskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 czerwiec 2016 10:24

Na Politechnice Warszawskiej wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do 2025 Polska chce zbudować silny przemysł autobusów elektrycznych. Z tego też powodu Ministerstwo Rozwoju pracuje nad programem ,,e-Bus”. Autobusy elektryczne produkuje w Polsce już firma Solbus w Solcu Kujawskim. Nowa rządowa polityka byłaby zatem szansą na bardziej dynamiczny rozwój podbydgoskiej firmy.

Jednym z produktów oferowanych przez firmę Solbus, z zakładem produkcyjnym w Solcu Kujawskim, jest miejski autobus elektryczny Solcity SM12.

 

Rząd planuje wspierać rozwój przemysłu autobusów elektrycznych dwutorowo. Jak szacuje Ministerstwo Rozwoju, rocznie w Polsce wymienia się około tysiąca autobusów. Działania resortu będą zatem zmierzać w kierunku wywołania większego popytu na ekologiczne autobusy. Z jednej strony będzie to zmiana prawa w celu ułatwienia tworzenia chociażby infrastruktury do ładowania pojazdów w warunkach miejskich. Rozważane są również takie propozycje jak wprowadzenie ustawowego wymogu posiadania danego odsetka pojazdów elektrycznych w miejskiej flocie czy odgórnego zakazu wjazdu do centrów miast autobusów z silnikami spalinowymi.

 

Trzeba wspomnieć, że już dzisiaj część miast decyduje się kupować autobusy ekologiczne. Niekiedy zachęcają do tego wysokie dotacje z Unii Europejskiej. Takim przykładem jest Inowrocław, który od roku korzysta z 10-ciu autobusów hybrydowych Volvo. Ich jednostki napędowe oparte są o silniki elektryczno-spalinowe.

 

Drugi obszar działania Ministerstwa Rozwoju oparty będzie już o wspieranie badań i współpracy uczelni z polskimi producentami autobusów. Będzie to zatem szansa również dla regionalnych uczelni wyższych, w szczególności Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Mundial się rozpoczął: Polacy przegrywają, w Bydgoszczy remis

  Piłkarskie święto jakim są Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej rozpoczęte. W czwartek rozegrano pierwsze mecze - w Bydgoszczy mistrz Ameryki Południowej podejmował Japonię. Tego samego dnia Polacy w Łodzi przegrali z reprezentacją Kolumbii. W weekend czekają nas na Gdańskiej dwa ciekawe mecze.

  Etykiety: Fifa U20
 • Nad Brdę zawitały potencjalne przyszłe gwiazdy piłki nożnej

  Nie raz zdarzało się, że na turniejach młodzieżowych błyszczeli przyszłe gwiazdy światowego futbolu. Dzisiaj w Polsce rozpoczynają się Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej, o godzinie 20:30 na stadionie Zawiszy reprezentacja Japonii zmierzy się w ramach rozgrywek grupy B z Ekwadorem.

  Etykiety: Fifa U20

Wiadomości sportowe

 

 

 • Frekwencja to nasz wspólny interes

  Zachęcanie do licznego udziału w wyborach to na pewno rzecz ważna z punktu rozwoju obywatelskości i demokracji. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego frekwencja ma znaczenie szczególne, bowiem okręgi nie mają ustalonej ,,odgórnie” liczby mandatów. Od tego jak licznie pójdziemy w niedzielę (26 maja) na wybory, zależeć będzie liczba reprezentantów województwa kujawsko-pomorskiego.

 • W Polsce mamy zbyt mało terminali multimodalnych. Wykorzystajmy to jako region

  Kilkadziesiąt metrów od muzealnych okrętów ,,ORP Błyskawica” oraz ,,Dar Pomorza” rozpoczęło się w środę forum poświęcone przyszłości branży intermodalnej w Polsce i w Europie. Konferencję ,,Intermodal-Cargo-Innowacje” organizowało Centrum Unijnych Projektów Transportowych pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Infrastruktury.

  Etykiety: Emilianowo Gdynia TENT

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.