Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz3 lata temu w Bydgoszczy

3 lata temu w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 08 grudzień 2012 12:11

Tym razem poruszymy wiele tematów, gdyż pierwszy tydzień grudnia 2009 roku obfitował w wiele wartych odnotowania wydarzeń.

Radny Sztybel przeprosi

Ugodą zakończyła się rozprawa pomiędzy trzema członkami grupy referendalnej, a radnym Michałem Sztyblem. Na mocy tej ugody radny miał przekazać po 500 złotych na: Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Stowarzyszenie Piłkarskie ,,Zawisza”, Stowarzyszenie Odbudowy Fontanny ,,Potop”. Ma to związek z nazwaniem publicznie przez radnego, osób chcących referendum w sprawie odwołania prezydenta Dombrowicza ,,pożytecznymi idiotami”.

 

GPS w radiowozach zamiast Kuriera

Na wniosek radnego SLD Jacka Bukowskiego Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zaproponowała poprawkę do budżetu miasta na rok 2010, która kwotę około 300 tysięcy złotych z wydawania Kuriera Ratuszowego przenosiła na wsparcie pojazdów policji i straży miejskiej.

Odpowiedzią ratusza było przekazanie tej kwoty z innego zadania, zatem Kurier do końca kadencji był wydawany. Ten pomysł komisji można odnieść wrażenie miał za główne zadanie zakończenie dalszego wydawania biuletynu miejskiego, w którym treści zdaniem wielu służyły głównie propagandzie prezydenta Konstantego Dombrowicza.

 

Posłowie podzielenie w sprawie krzyży

Obecnie kością niezgody jest decyzja rektora UKW w sprawie zdjęcia krzyży w sali senatu. Trzy lata temu polski Sejm skrytykował wyrok Europejskiego Trybunały Praw Człowieka w zakazującego wieszania krzyży w szkołach. Polscy posłowie przyjęli uchwałę o obronie wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów.

 

Tę uchwałę poparła zdecydowana większość posłów (357). Parlamentarzyści z naszego regionu byli jednak podzieleni. Z czterech posłów PO, którzy byli przeciwko, aż dwóch związanych jest z naszym okręgiem: Paweł Olszewski i Jarosław Katulski. Przeciwko było także ówczesna posłanka Grażyna Ciemniak.

 

Byli prezydenci proponują referendum

Z inicjatywy Młodych Konserwatystów odbyła się debata na temat zagospodarowania Starego Rynku. Udział w niej wzięli poprzedni włodarze miasta: Henryk Sapalski, Kosma Złotowski i Roman Jasiakiewicz. Z zaproszenia nie skorzystał już jednak urzędujący prezydent Konstanty Dombrowicz.

 

Wszyscy byli zgodni, że pomysł architektoniczny ,,przypominający szklaną zabudowę”, to beznadziejny pomysł. Konsensusem tej debaty było stwierdzenie, że w sprawie przyszłości bydgoskiego rynku najlepszym rozwiązaniem było by referendum, gdzie mieszkańcy by zdecydowali w którym kierunku powinna pójść przyszłość tego miejsca.

 

Są pieniądze na PARIS

Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu w Bydgoszczy który powstał przy bydgoskim Centrum Onkologii, to jedyny tego typu obiekt w Polsce. Tej inwestycji na początku niezbyt chętny był marszałek Piotr Całbecki. Dopiero udało się go przekonać pod koniec roku 2009.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

  W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

  Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

  Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

 • Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

   

  We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

  Etykiety: PKP kolej linia nr 131
 • Nadal w naszym województwie będzie dwóch przewoźników

  Obecnie przewozy o charakterze regionalnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego świadczy dwóch przewoźników: Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) oraz Arriva. Od 13 grudnia nadal będzie dwóch przewoźników, choć nie jest powiedziane jakie będą to firmy, nie wiadomo też kto w jakich pakietach będzie świadczył przewozy.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu