Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz3 lata temu w Bydgoszczy

3 lata temu w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 08 grudzień 2012 12:11

Tym razem poruszymy wiele tematów, gdyż pierwszy tydzień grudnia 2009 roku obfitował w wiele wartych odnotowania wydarzeń.

Radny Sztybel przeprosi

Ugodą zakończyła się rozprawa pomiędzy trzema członkami grupy referendalnej, a radnym Michałem Sztyblem. Na mocy tej ugody radny miał przekazać po 500 złotych na: Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Stowarzyszenie Piłkarskie ,,Zawisza”, Stowarzyszenie Odbudowy Fontanny ,,Potop”. Ma to związek z nazwaniem publicznie przez radnego, osób chcących referendum w sprawie odwołania prezydenta Dombrowicza ,,pożytecznymi idiotami”.

 

GPS w radiowozach zamiast Kuriera

Na wniosek radnego SLD Jacka Bukowskiego Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zaproponowała poprawkę do budżetu miasta na rok 2010, która kwotę około 300 tysięcy złotych z wydawania Kuriera Ratuszowego przenosiła na wsparcie pojazdów policji i straży miejskiej.

Odpowiedzią ratusza było przekazanie tej kwoty z innego zadania, zatem Kurier do końca kadencji był wydawany. Ten pomysł komisji można odnieść wrażenie miał za główne zadanie zakończenie dalszego wydawania biuletynu miejskiego, w którym treści zdaniem wielu służyły głównie propagandzie prezydenta Konstantego Dombrowicza.

 

Posłowie podzielenie w sprawie krzyży

Obecnie kością niezgody jest decyzja rektora UKW w sprawie zdjęcia krzyży w sali senatu. Trzy lata temu polski Sejm skrytykował wyrok Europejskiego Trybunały Praw Człowieka w zakazującego wieszania krzyży w szkołach. Polscy posłowie przyjęli uchwałę o obronie wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów.

 

Tę uchwałę poparła zdecydowana większość posłów (357). Parlamentarzyści z naszego regionu byli jednak podzieleni. Z czterech posłów PO, którzy byli przeciwko, aż dwóch związanych jest z naszym okręgiem: Paweł Olszewski i Jarosław Katulski. Przeciwko było także ówczesna posłanka Grażyna Ciemniak.

 

Byli prezydenci proponują referendum

Z inicjatywy Młodych Konserwatystów odbyła się debata na temat zagospodarowania Starego Rynku. Udział w niej wzięli poprzedni włodarze miasta: Henryk Sapalski, Kosma Złotowski i Roman Jasiakiewicz. Z zaproszenia nie skorzystał już jednak urzędujący prezydent Konstanty Dombrowicz.

 

Wszyscy byli zgodni, że pomysł architektoniczny ,,przypominający szklaną zabudowę”, to beznadziejny pomysł. Konsensusem tej debaty było stwierdzenie, że w sprawie przyszłości bydgoskiego rynku najlepszym rozwiązaniem było by referendum, gdzie mieszkańcy by zdecydowali w którym kierunku powinna pójść przyszłość tego miejsca.

 

Są pieniądze na PARIS

Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu w Bydgoszczy który powstał przy bydgoskim Centrum Onkologii, to jedyny tego typu obiekt w Polsce. Tej inwestycji na początku niezbyt chętny był marszałek Piotr Całbecki. Dopiero udało się go przekonać pod koniec roku 2009.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Podsumowanie długiego weekendu w regionie

  Na terenie województwa doszło do 7 wypadków drogowych. 3 osoby umarły, a 5 osób zostało rannych. Zatrzymano 32 kierowców, którzy jechali pod wpływem alkoholu.

  Etykiety: drogówka
 • Czy czeka nas w polskiej polityce nowa jakość?

  Przed ślubowaniem parlamentarzystów prezydent Andrzej Duda apelował do posłów, aby w tej kadencji, która się rozpoczyna właśnie dzisiaj, unikać radykalnego języka. Kilkadziesiąt minut później na marszałka Sejmu wybrano Elżbietę Witek (będzie to zatem kontynuacja na tej funkcji) w stosunku 235 za, do 11 przeciw (posłowie Konfederacji) i 134 głosach wstrzymujących (pozostałe kluby opozycyjne). Jak skomentował to marszałek senior Antoni Macierewicz, wybór marszałka przy takim stosunku głosów dawno nie miał miejsca.

  Etykiety: Sejm RP

Wiadomości z regionu

Śledź nas