Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Rozwój Bydgoszczy nie ma barw politycznych”

,,Rozwój Bydgoszczy nie ma barw politycznych”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 06 grudzień 2012 14:13

Prezydent Rafał Bruski podsumował dzisiaj dwa lata swojej kadencji oraz powiedział o ambitnych planach na przyszłość.

Włodarz miasta mówił głównie o pracy organizacyjnej, która doprowadziła do zmiany patologicznych nawyków w administrowaniu miastem – Urzędnicy przychodzili z każdą, nawet najmniejszą decyzja do prezydenta. Nie byli wstanie podejmować sami żadnej decyzji. Tutaj potrzebna była zmiana mentalności – mówił prezydent Rafał Bruski. W jego opinii negatywnym zjawiskiem było finansowanie przez spółki miejskiej zadań kompletnie nie związanych z ich działalnością, chociażby sportu.

 

Prezydent mówił także o pracy jaką wykonano przy naprawie sytuacji finansowej gminy – W wielu gminach pojawiają się problemy np. z wypłatą wynagrodzeń dla oświaty. Nam się tych problemów udało uniknąć.

 

Bruski odniósł się także do kwestii spółek miejskich, które w jego opinii w ostatnich latach nie wykorzystywały należycie środków unijnych. Zaczyna się to naprawiać, ostatnio KPEC i Spółka Wodna Kapuściska uzyskały granty na realizacje swoich zadań.

 

Za największy błąd prezydent Rafał Bruski uważa zbyt późną interwencję w Szpitalu Miejskim.

 

Plany na przyszłość

Inwestycja za wszelką – cenę, to hasło padło z ust prezydenta Bruskiego, który chce, aby miasto inwestowało znacznie więcej niż 100 mln złotych rocznie po 2014 roku. W jego opinii podejmowanie ambitnych działań inwestycyjnych do roku 2020 jest konieczne z tego powodu, że później może już nie być dotacji z Unii Europejskiej.

 

Z tego powodu prezydent skierował do radnych list, w którym prosi o podjecie wspólnie decyzji co dalej z miejskimi inwestycjami. Żeby zrealizować inwestycje na większą kwotę potrzebne będą dodatkowe fundusze, w opinii Bruskiego można je uzyskać z: zwiększenia przychodów sprzedaży majątku miejskiego np. prywatyzacji KPEC; ograniczenia wydatków w roku 2014; rozważyć należy także podniesienie podatków lokalnych.

 

O tych propozycjach będzie chciał porozmawiać z prezydent z radnymi. Uzyskane środki miały by posłużyć między innymi na poszerzenie na całej długości trasy W-Z, do szerokości dwóch pasów oraz zwiększenia atrakcyjności Bydgoszczy dla ludzi młodych – Wielu młodych po maturze wyjeżdża na studia do innego miasta i tutaj już nie wraca – w opinii prezydenta może być to spowodowane słabą ofertą edukacyjną Bydgoszczy oraz małą liczbą atrakcji w Bydgoszczy. Z tego powodu miasto ma większy nacisk położyć na wspieranie uczelni, miasto planuje na potrzeby studenckie zagospodarować Plac Teatralny i Młyny Rothera.

 

W województwie zaczyna się w końcu zauważać, że rozwój powinien opierać się wokół największego miasta. Takie są prawa ekonomi, którym musimy się poddać – podsumował Bruski.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski
 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

Wiadomości sportowe

 • Premier wygłosił expose, posłowie pytali, a później Sejm udzielił wotum

  Wtorek w Sejmie był ważnym dniem, zarówno dla nowego, a właściwie starego premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił expose przed drugą kadencją rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale też dla debiutantów w Sejmie, bowiem wielu z nich pierwszy raz miało okazję zabrać głos z mównicy.

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki

Wiadomości z regionu

Śledź nas