Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRowerzyści będą protestować – kontrapas dzieli

Rowerzyści będą protestować – kontrapas dzieli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 05 grudzień 2012 14:56

Z jednej strony rowerzyści domagają się, aby Bydgoszcz pod względem przyjazności dla jednośladów dążyła w kierunku europejskich metropolii, z drugiej zaś strony oburzają się kupcy z ulicy Gdańskiej, którym kontrapas zabiera miejsca parkingowe dla ich klientów. Ratusz z kolei nie ma pomysłu na rozwiązanie tej patowej sytuacji.

Wysiłkiem stowarzyszeń rowerowych udało się przekonać Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej do wydzielenia przy ulicy Gdańskiej kontrapasa, czyli pasu ruchu tylko dla rowerzystów. Tego typu infrastruktura stała się rzeczą normalną w dużych miastach Europy.

 

Ten pomysł szybko zdenerwował jednak kupców z ulicy Gdańskiej, którzy winią rowerzystów za to, że ich obroty spadły nawet w niektórych przypadkach o 50%. Kupcy spotkali się z władzami miasta i podjęto decyzję, że na okres zimy kontrapas zniknie (wiąże to się z kosztami dotyczącymi zamalowywania pasów).

 

Kupcy chcą zawiązać stowarzyszenie, które będzie walczyć o stałe zniknięcie drogi rowerowej przy ulicy Gdańskiej.

 

Kontrapas fizycznie do tego czasu nie zostanie prawdopodobnie jeszcze zlikwidowany z przyczyn czysto technicznych, dlatego przejedziemy ulicą Gdańską na Stary Rynek. Tam będziemy czekać na przedstawicieli władz Bydgoszczy, którym chcemy przedstawić swoje argumenty i przekonać ich do zmiany decyzji – zaprasza na protest prezes Stowarzyszenia Bydgoska Masa Krytyczna Wojciech Bulanda.

 

Happening ma się rozpocząć jutro o godzinie 16:30 przy zbiegu ulic Mickiewicza i Gdańskiej. Rowerzyści liczą, że przekonają w ten sposób ratusz do podjęcia z nimi dialogu.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

Wiadomości z regionu