Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy przez zakup Pendolino straciliśmy 1 tys. miejsc pracy?

Czy przez zakup Pendolino straciliśmy 1 tys. miejsc pracy?

Napisane przez  Ł.R. / TVP Bydgoszcz - Polityka dla ludzi / wSieci Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 grudzień 2013 09:24

W poniedziałkowym wydaniu programu TVP Bydgoszcz ,,Polityka dla ludzi” poseł Zbigniew Girzyński z Torunia krytykował polski rząd za to, że dał zarobić włoskiemu Pendolino zamiast bydgoskiej PESA. W jego opinii w interesie całego województwa kujawsko-pomorskiego było stanięcie na głowie i zablokowanie tej decyzji.

Stała się rzecz skandaliczna – mówił w telewizji toruński parlamentarzysta PiS Zbigniew Girzyński – Powinniśmy pojechać zarówno politycy z Bydgoszczy i Torunia do Warszawy i tam ostro walczyć o interes bydgoskiej firmy  -sugerował.

 

W jego opinii 3 mld zł zainwestowane w polskiej firmie skutkowały by zyskiem dla całej  gospodarki w województwie. W tym wypadku zarobią jednak włosi - Były pieniądze na drogi, dla Bydgoszczy i Torunia – mówił Girzyński.

 

Gdybym ja był marszałkiem, jako mieszkaniec z Torunia, to bym krzyżem leżał przed ministerstwem w sprawie PESA. Marszałek z PO, który byłby zarówno z Bydgoszczy, czy z Torunia to nie kiwnie palcem – skończył swoją wypowiedź poseł Girzyński.

 

Warto podkreślić, że metody działania toruńskich polityków, którzy potrafią się skrzyknąć i ponad podziałamiwalczyć w stolicy o interes swojego miasta, na naszych łamach za wzór dla bydgoskich polityków określił radny Stefan Pastuszewski. W jego opinii bydgoskie elity bardziej pozorują walkę, niż podejmują faktyczne działania.

 

W najnowszym wydaniu tygodnika ,,wSieci”  opublikowano wywiad z Czesławem Warsewiczem, byłym prezes PKP. W jego opinii zamówienie Pendolino powinno zostać dość dokładnie sprawdzone, gdyż podejrzewa on możliwość wystąpienia korupcji – Mówiąc wprost – ktoś za to coś wziął, gdzieś poszły łapówki, procenty, jakieś dziwne transfery. To kuriozalny przetarg. Mieliśmy do wydania niemal 3 mld zł. I ostatecznie w roku 2011 została złożona tylko jedna ważna oferta. Inne rzekomo nie spełniły wymogów! Tak się uczciwych, prawdziwych przetargów nie przeprowadza – czytamy w gazecie.

 

W opinii Warsewicza realizacja tego przetargu przez Polską firmę skutkowała by tysiącem miejsc pracy na 3 lata. Jeżeli w tym momencie były prezes PKP ma rację, to ten tysiąc miejsc pracy w przypadku wyłonienia jako wykonawcy firmy PESA, został by stworzony w naszym województwie. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Kujawy Zachodnie – mogą zachwycać

  Wielki poeta Jan Kasprowicz w swojej literaturze zachwycał się pięknem Kujaw wiosną. Paweł Kubalewski piękno kujawskiej ziemi pokazuje na ujęciach lotniczych. Żeby za dużo się już nie rozpisywać – zapraszamy do obejrzenia jego dzieła.

 • Jak jako województwo wykorzystaliśmy ostatnie 6 lat?

  Jesteśmy w roku granicznym dla obowiązywania Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku – jutro w ramach dyskusji o stanie województwa na Sejmiku Województwa, planowane jest podsumowanie tego dokumentu, zapewne dojdzie również do dyskusji na temat tego jak wykorzystaliśmy ostatnie lata, w tym również szansę jaką mogły dać fundusze unijne. Dyskusja może być nieco utrudniona, z uwagi na fakt obradowania w formie on-line.

Wiadomości z regionu