Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy przez zakup Pendolino straciliśmy 1 tys. miejsc pracy?

Czy przez zakup Pendolino straciliśmy 1 tys. miejsc pracy?

Napisane przez  Ł.R. / TVP Bydgoszcz - Polityka dla ludzi / wSieci Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 grudzień 2013 09:24

W poniedziałkowym wydaniu programu TVP Bydgoszcz ,,Polityka dla ludzi” poseł Zbigniew Girzyński z Torunia krytykował polski rząd za to, że dał zarobić włoskiemu Pendolino zamiast bydgoskiej PESA. W jego opinii w interesie całego województwa kujawsko-pomorskiego było stanięcie na głowie i zablokowanie tej decyzji.

Stała się rzecz skandaliczna – mówił w telewizji toruński parlamentarzysta PiS Zbigniew Girzyński – Powinniśmy pojechać zarówno politycy z Bydgoszczy i Torunia do Warszawy i tam ostro walczyć o interes bydgoskiej firmy  -sugerował.

 

W jego opinii 3 mld zł zainwestowane w polskiej firmie skutkowały by zyskiem dla całej  gospodarki w województwie. W tym wypadku zarobią jednak włosi - Były pieniądze na drogi, dla Bydgoszczy i Torunia – mówił Girzyński.

 

Gdybym ja był marszałkiem, jako mieszkaniec z Torunia, to bym krzyżem leżał przed ministerstwem w sprawie PESA. Marszałek z PO, który byłby zarówno z Bydgoszczy, czy z Torunia to nie kiwnie palcem – skończył swoją wypowiedź poseł Girzyński.

 

Warto podkreślić, że metody działania toruńskich polityków, którzy potrafią się skrzyknąć i ponad podziałamiwalczyć w stolicy o interes swojego miasta, na naszych łamach za wzór dla bydgoskich polityków określił radny Stefan Pastuszewski. W jego opinii bydgoskie elity bardziej pozorują walkę, niż podejmują faktyczne działania.

 

W najnowszym wydaniu tygodnika ,,wSieci”  opublikowano wywiad z Czesławem Warsewiczem, byłym prezes PKP. W jego opinii zamówienie Pendolino powinno zostać dość dokładnie sprawdzone, gdyż podejrzewa on możliwość wystąpienia korupcji – Mówiąc wprost – ktoś za to coś wziął, gdzieś poszły łapówki, procenty, jakieś dziwne transfery. To kuriozalny przetarg. Mieliśmy do wydania niemal 3 mld zł. I ostatecznie w roku 2011 została złożona tylko jedna ważna oferta. Inne rzekomo nie spełniły wymogów! Tak się uczciwych, prawdziwych przetargów nie przeprowadza – czytamy w gazecie.

 

W opinii Warsewicza realizacja tego przetargu przez Polską firmę skutkowała by tysiącem miejsc pracy na 3 lata. Jeżeli w tym momencie były prezes PKP ma rację, to ten tysiąc miejsc pracy w przypadku wyłonienia jako wykonawcy firmy PESA, został by stworzony w naszym województwie. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Były samorządowiec nagrał groźne zdarzenie drogowe ze swoim udziałem

  11 września w deszczowej aurze Marek Jeleniewski wyjeżdżając z Tucholi był uczestnikiem groźnego zdarzenia drogowego. W pewnym momencie pierwszeństwo wymusił na nim młody kierowca chcący skręcić w lewo. Z racji tego, że była to szosa, przy jego prędkości niemożliwe było wyhamowanie, dlatego Jeleniewski odbił gwałtowanie na lewo wjeżdżając na pas zieleni. Zakończyło się na uszkodzeniu podwozia pojazdu. Dla przestrogi Jeleniewski umieścił film na Facebook-u.

 • Sondaż: Senat dla Koalicji, Sejm dla PiS

  Marcin Palade, który należy do jednego z bardziej skutecznych badaczy opinii publicznej w Polsce przedstawił badania sondażowe dla okręgu bydgoskiego. Wygrywa PiS z różnicą 6 punktów procentowych nad Koalicją Obywatelską, ale to Koalicja w jego opinii wygra wybory do Senatu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas