Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTrzy lata bydgoskiego samorządu za nami

Trzy lata bydgoskiego samorządu za nami

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 grudzień 2013 23:07

Za rok bydgoszczanie znów pójdą do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli do Rady Miasta. Po trzech latach możemy już powoli zacząć oceniać dorobek tej kadencji.  Powinniśmy zacząć zadawać sobie pytanie, o to ,gdzie Bydgoszcz znajduje się dzisiaj? Czy przez te trzy lata zanotowaliśmy rozwój sprawy bydgoskiej, czy jej regres? Wówczas będziemy wiedzieć, czy ostatnie lata zostały dobrze wykorzystane , czy po prostu zmarnowaliśmy kolejną kadencję?

Quo Vadis Bydgoszczy? – To słynne pytanie padło z ust przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy Romana Jasiakiewicza w pierwszym roku kadencji. Ta samo osoba,  na jednej z konwencji jeszcze w kampanii wyborczych powiedziała – Jeszcze będzie wielka Bydgoszcz! Po tych słowach rozległy się oklaski. Te wypowiedzi Romana Jasiakiewicza utkwiły do dzisiaj w mojej pamięci.  Uwierzyłem, że po latach stagnacji Bydgoszcz wyjdzie na prostą. Trzy lata trwania tej kadencji, to doskonała chwila, aby każdy powiedział sprawdzam! I ocenił na ile jego oczekiwania weszły w czyn.

 

W ostatnim czasie w wielu z nas umierały jednak nadzieje. Gdy sejmik przyjął Strategię Rozwoju Województwa do 2020 roku, która właściwie pogrzebała marzenia o metropolii w centrum w Bydgoszczy, której siłą mieli być nasi naturalni sąsiedzi. Bydgoszczy rząd narzuca politykę, która nie podoba się wielu bydgoszczanom, nie jesteśmy jednak wstanie powiedzieć nawet skutecznego nie. Godzimy się na marginalizowanie pozycji naszego miasta.  Zauważyć można natomiast coraz bardziej widoczną kalkulację polityczną wśród radnych koalicji i opozycji. Walka trwa, tylko niestety nie o Bydgoszcz.

 

Pamiętajmy  o łacińskim zwrocie:

Verba volant (słowa ulatują).

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

  W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

  Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

  Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

 • Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

   

  We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

  Etykiety: PKP kolej linia nr 131
 • Nadal w naszym województwie będzie dwóch przewoźników

  Obecnie przewozy o charakterze regionalnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego świadczy dwóch przewoźników: Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) oraz Arriva. Od 13 grudnia nadal będzie dwóch przewoźników, choć nie jest powiedziane jakie będą to firmy, nie wiadomo też kto w jakich pakietach będzie świadczył przewozy.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu