Jesteś tutaj: HomeBydgoszczParlamentarzystki zarzucają biskupowi Tyrawie bierność także w przypadku nadużyć zarzucanych księdzu z Nakła

Parlamentarzystki zarzucają biskupowi Tyrawie bierność także w przypadku nadużyć zarzucanych księdzu z Nakła

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 08 kwiecień 2021 06:15

O Diecezji Bydgoskiej zrobiło się głośno bo bezprecedensowym wyroku nakazującemu zapłatę ofierze byłego księdza Pawła K., zdaniem sądu biskup Jan Tyrawa nie reagował wystarczająco na docierające do niego sygnały. O tej sprawie napisał nawet portal Stolicy Apostolskiej Vatican News. Pojawia się jednak jeszcze jedna sprawa – zmarłego już księdza Mariana W. z Nakła nad Notecią.

O wyjaśnienie tej sprawy do państwowej komisji ds. pedofilii wniosły w lutym posłanki Joanna Scheuring-Wielgus i Agata Diduszko-Zyglewska. O sprawie już wcześniej informowano również papieża Franciszka.

 

Sprawa dotyczyć ma molestowania w latach 1985-1991 chłopca w wieku 9-15 lat. Według posłane matka chłopca w 2005 roku poinformowała o tym biskupa Jana Tyrawę oraz prokuraturę. Parlamentarzystka twierdzi, iż prokuratura miała potwierdzić miała fakt molestowania seksualnego, ale z uwagi na przedawnienie się zarzutów śledztwo nie było kontynuowane. Zdaniem matki pokrzywdzonego, który miał się dopuścić prób samobójczych, ordynariusz diecezji bydgoskiej te zarzuty zignorował. Ksiądz W. zmarł w 2016 roku nie ponosząc żadnej odpowiedzialności kościelnej z tego tytułu.

 

Parlamentarzystki chcą, aby prokuratura zbadała, czy bp. Tyrawa nie dopuścił się przestępstwa zapisanego w artykule 240 kodeksu karnego, czyli nie zawiadomieniu odpowiednich organów o przestępstwach. Nieoficjalnie się dowiadujemy, że swoje postępowanie wyjaśniające prowadzi też Watykan. Tuż przed świętami papież ukarał dotkliwie bp. Edwarda Janiaka oraz bp. Sławoja Leszka Głodzia.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu