Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBłogosławiony ks. Frelichowski patronem ronda w Myślęcinku. Wnioskowali o to harcerze

Błogosławiony ks. Frelichowski patronem ronda w Myślęcinku. Wnioskowali o to harcerze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 marzec 2021 16:58
Rondo tuż po oddaniu do użytku -czerwie 2020 Rondo tuż po oddaniu do użytku -czerwie 2020 Fot: UMB

W połowie ubiegłego roku zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulicy Gdańskiej z Rekreacyjną, gdzie powstało rondo turbinowe. W ubiegłym tygodniu Rada Miasta ustanowiła patronem tego miejsca bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego – postać związaną z regionem, o bydgoskich korzeniach.

Całym swoim życiem był wierny prawu harcerskiemu – napisano w uzasadnieniu do uchwały. Urodził się on w Chełmży, duża część jego rodziny, w tym ojciec, związani byli jednak z Bydgoszczą. Drugą Mszę prymicyjną ks. Frelichowski odprawił specjalnie w Bydgoszczy – w parafii Świętej Trójcy. Był związany z ruchem harcerskim, po wkroczeniu Niemców dostał się do niewoli, trafiając do obozu w Dachau. Tam niosąc pomoc innym zaraził się tyfusem w wyniku czego zmarł. Do godności błogosławionego podniósł go 7 czerwca 1999 roku papież św. Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do naszego regionu. Uroczystość dotycząca ks. Frelichowskiego odbyła się w Toruniu.

 

Krewnym ks. Frelichowskiego jest radny Krystian Frelichowski - Jedna rzecz w tym życiorysie jest niepodkreślona – ks. Wincenty wiedział, że na niego czekają gestapowcy w zakrystii. Wiedział – mógł się ukryć, zbiec, prawdopodobnie zdecydował się i mimo to wszedł do zakrystii, żeby móc pomoc ludziom nieszczęśliwym w obozach koncentracyjnych. Co też czynił – mówił o swoim wuju podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy - Tam w obozie cały czas niósł pomoc i tą duchową – on się zaraził, te osoby chore na tyfus były odizolowane, on dochodził żeby im pomagać, żeby nimi się opiekować.

 

 

Uchwałę przyjęto 20 głosami za, przy 7 głosach przeciw. Radny Robert Langowski uważał, że w tym miejscu lepiej upamiętnić wybitną lekko atletkę Irenę Szewińską - Ja tej osoby nie kojarzę w ogóle z historią Bydgoszczy – mówił radny Nowoczesnej - Rondo jest blisko Zawiszy, a przez całe lata szukaliśmy miejsca dla Ireny Szewińskie

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu