Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGrupa posłów PO uważa, że Krajowy Program Obudowy dyskryminuje miasta wojewódzkie

Grupa posłów PO uważa, że Krajowy Program Obudowy dyskryminuje miasta wojewódzkie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 marzec 2021 06:52
Grupa posłów PO uważa, że Krajowy Program Obudowy dyskryminuje miasta wojewódzkie Wizualizacja trasy W-Z

W ubiegłym tygodniu rząd zaprezentował projekt Krajowego Programu Odbudowy, w oparciu o który Polska ma wykorzystać setki miliardów złotych z Funduszu Odbudowy Europy – UE Next Generation. Grupa parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej skierowała do premiera interpelację, w której wskazują na marginalizowanie miast wojewódzkich.

Wśród autorów interpelacji do premiera jest szef partii Borys Budka i bydgoski poseł Paweł Olszewski - Miasta wojewódzkie są w wielu miejscach wyłączone ze wsparcia wprost, lub wsparcie dla nich jest uzależnione od ew. niewykorzystania środków przez innych, bardziej priorytetowych beneficjentów – czytamy w wystąpieniu. Posłowie pytają o to jakie instytucje i osoby pracowały nad tym dokumentem i jaki jest harmonogram dalszych działań. Obecnie Krajowy Program Odbudowy jest bowiem objęty konsultacjami społecznymi. Posłowie pytają wprost, dlaczego marginalizuje się w tym programie udział dużych miast. Parlamentarzyści zarzucają również, iż fundusze na zieloną transformację ograniczane są tylko do średnich miast.

 

Raczej bez szans na trasę W-Z i Nakielską

W poniedziałek przedstawiliśmy analizę zaprezentowanego dokumentu. Jeżeli chodzi o inwestycje drogowe to priorytetem ma być realizacja rządowego programu budowy 100 obwodnic, zaś środki na rozwój infrastruktury wdrażane byłyby przez GDDKiA, co sugerować może, że z tej puli środki nie będą dedykowane dla miast na prawach powiatu jak Bydgoszcz.

 

Bydgoski samorząd liczył na sfinansowanie z Krajowego Programu Odbudowy rozbudowy trasy W-Z od właściwie Węzła Zachodniego do Węzła Wschodniego oraz rozbudowy ulicy Nakielskiej.

 

PiS być może będzie musiał się dogadywać z opozycją

Fundusz Odbudowy Europy to dodatkowa pula wsparcia dla państw członkowskich UE w latach 2021-2027, która ma być sfinansowana z obligacji jakie Unia zaciągnie do 2050 roku. Będzie to precedensowe działanie, bowiem do tej pory Unia Europejska nie zaciągała wspólnych zobowiązań kredytowych. Wymagać będzie to zgody parlamentów narodowych.

 

Obóz Zjednoczonej Prawicy w tej materii jest podzielony, bowiem politycy formacji Zbigniewa Ziobro wprost nazywają ten kierunek działań jako osłabianie suwerenności Polski i zapowiadają głosowanie przeciwko. PiS chcąc ratyfikować Fundusz Odbudowy Europy będzie musiał zatem liczyć na głosy posłów opozycji.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu