Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszczanin w gronie najbardziej wpływowych prawników

Bydgoszczanin w gronie najbardziej wpływowych prawników

Napisane przez  Redakcja / Dziennik Gazeta Prawna Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 luty 2021 15:37

Dziennik Gazeta Prawna, medium specjalizujące się we wszystkim co związane jest z prawem opublikował zestawienie 50 najbardziej wpływowych prawników. Najbardziej zadziwiające są ex auqo zwyciężczynie tego rankingu, jednocześnie pokazując jego istotę – wskazanie prawników, którzy mają największy wpływ na rzeczywistość.

Na 47 miejscu znalazł się adwokat Janusz Mazur, dla części czytelników jest to postać dobrze znana, reprezentował on bowiem przeciwko bydgoskiej i wrocławskiej kurii ofiarę byłego kapłana pedofila, w procesie o odszkodowanie. Kilka tygodni temu zapadło orzeczenie sądu II instancji utrzymującą wysokie odszkodowanie. Co jest jednak w tym wypadku istotne – do tej pory takie wyroki nie zapadały, adwokatowi Mazurowi udało się zatem przeprowadzić precedens.

 

Udało mu się – w procesie cywilnym – potwierdzić odpowiedzialność odszkodowawczą Kościoła za przestępstwa pedofilskie popełnione przez księdza. Doprowadził do tego, że archidiecezje bydgoska i wrocławska będą musiały solidarnie zapłacić 300 tys. zł odszkodowania ofierze pedofila – byłego już księdza K. bo przełożeni, wiedząc o jego skłonnościach, nie tylko nie reagowali, ale wręcz przenosili sprawcę do innych parafii. To jeden z nielicznych przypadków (po wyroku w sprawie Towarzystwa Chrystusowego), w których odpowiedzialność ponosi nie tylko sprawca, lecz także jego zwierzchnicy. A to nie tylko otwiera ofiarom drogę do dochodzenia sprawiedliwości i uzyskania choćby częściowego zadośćuczynienia za krzywdy i poniżenie godności, lecz również może być bodźcem dla samego Kościoła do podjęcia systemowej naprawy – pisze o Mazurze Dziennik Gazeta Prawna.

 

Adwokat w rankingu znalazł się zaraz za byłym wicepremierem Romanem Giertychem.

 

Dwie prawniczki podpaliły Polskę

Najbardziej wpływowy zdaniem DGP w ostatnim roku był duet prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i liderki strajku kobiet Marty Lempart. Gazeta wskazuje, że najbardziej Przyłębska dopuściła do wydania orzeczenia w sprawie aborcji eugenicznej, w środku drugiej fali pandemii, co doprowadziło do masowych protestów. Pozwoliło to z kolei zaistnieć innej prawniczce Marcie Lempart - Podejmowane przez Lempart – prawniczkę i byłą urzędniczkę – działania (upublicznianie prywatnych adresów sędziów czy posłów wnioskodawców, nawoływanie do zakłócania mszy czy kuriozalne oskarżenia urzędników RCL o przekroczenie uprawnień w postaci opublikowania wyroku TK) chluby jej nie przynoszą – opisuje DGP.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu