Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzypomnijmy sobie jak Smukała była ważnym węzłem komunikacyjnym, ale też urokliwym

Przypomnijmy sobie jak Smukała była ważnym węzłem komunikacyjnym, ale też urokliwym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 luty 2021 12:51
Przypomnijmy sobie jak Smukała była ważnym węzłem komunikacyjnym, ale też urokliwym Obraz: Weronika Kocewiak

Na wzniesieniu w Smukale, nieopodal dzisiejszego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii na stacji kolejowej działała restauracja Leśna. Było to miejsce wyjątkowe w swoim rodzaju na wąskotorowej linii kolejowej łączącej Bydgoszcz z Koronowem. Nie brakowało takich, co specjalnie przyjeżdżali kolejką do Smukały, aby spędzać czas w urokliwej restauracji.

Gdy wspominamy od czasu do czasu o Restauracji Leśnej, chociażby na mediach społecznościowych, to pojawiają się wpisy starszych czytelników, ze wspomnieniami, gdy w młodości stołowali się w Smukale. Niszczejący budynek po dawnej stacji kolejowej i restauracji to też miejsce symboliczne dla pasjonatów kolei – jest to bowiem ostatnia tak wyrazista pozostałość po kolejce wąskotorowej łączącej Bydgoszcz z Koronowem.

 

Malarka Weronika Kocewiak na zorganizowany z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski festiwal ,,100 obrazów na 100-lecie Bydgoszczy”,, postanowiła techniką olejną namalować Restaurację Leśną w swojej interpretacji:

 

 

Tak natomiast wygląda budynek dzisiaj:

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu