Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKoniec z rozdawaniem ulotek w centrum, monopolowe do 22:00? Bydgoszcz chce chronić krajobraz

Koniec z rozdawaniem ulotek w centrum, monopolowe do 22:00? Bydgoszcz chce chronić krajobraz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 luty 2021 17:46
Koniec z rozdawaniem ulotek w centrum, monopolowe do 22:00? Bydgoszcz chce chronić krajobraz Grafila: Prezentacja MPU

Od roku prowadzone są prace nad utworzenie Parku Kulturowego Stare Miasto, które powoli zbliżają się ku końcowi. Celem powołania Parku Kulturowego jest ochrona krajobrazu, poprzez eliminację szpetnych reklam czy kiosków. W Polsce działa obecnie już około 40 parków kulturowych.

 

- Forma ochrony w postaci powołania Parku Kulturowego jest stosunkowo nową formą, na którą pozwala nowa ustawa ochrony nad zabytkami, jest to forma dająca ochronę krajobrazu lokalnego – tłumaczył na konferencji prasowej plastyk miejski Marek Iwiński.

Za nami już okres konsultacji społecznych, w najbliższą środę radni będą wstępnie zatwierdzać uchwałę, która następnie trafi do zaopiniowania do konserwatora zabytków. Dopiero uzgodnienie projektu z konserwatorem pozwoli uchwalić Park Kulturowy Stare Miasto.

 

Estetyka ma być lepsza

Park Kulturowy regulować będzie szereg zagadnień dotyczących estetyki krajobrazu - Zależy nam na tym, aby zachować historyczny detal, wszystko to stanowi harmonijną całość, o którą należy zadbać – wyjaśnia dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska. W praktyce uchwała ma wymusić, aby w przypadku zabytkowych kamienic zachować historyczną stolarkę okienną i drzwiową, nie dopuszczając do sytuacji wymiany na plastikową, która zachwiałaby harmonijną całością.

Uchwała będzie zakładać również wytyczne do tworzenia szyldów punktów usługowych, aby wpisywały się w estetyczny krajobraz oraz ograniczyć formy reklamowe do minimum. Zakazane ma być np. rozdawanie ulotek. W praktyce z przestrzeni ulicy Długiej zniknie np. kiosk gastronomiczny.

 


Alkohol do godziny 22:00

Projekt zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na obszarze Parku Krajobrazowego w godzinach 22:00 – 6:00. Nie oznacza to jednak wprowadzenia prohibicji, bowiem alkoholu będzie można się napić np. w pubach czy ogródkach gastronomicznych.

Nie będzie można również prowadzić widocznej od ulicy działalności erotycznej.

 

Nie wszystko zmieni się od razu

Uchwała w życie wejdzie 6 miesięcy po uchwaleniu, co nastąpi dopiero po uzgodnieniu jej z konserwatorem zabytków. Następnie przewiduje się 18 miesięczny okres przejściowy na dostosowanie się do nowych zasad. W praktyce uchwała zatem będzie obowiązywać dopiero 2 lata po jej uchwaleniu.

 

Obszar obowiążywania Parku Kulturowego Stare Miasto (projektowany): 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu