Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNIK: Czas pracy w Szpitalu Miejskim może stwarzać ryzyko dla pacjentów

NIK: Czas pracy w Szpitalu Miejskim może stwarzać ryzyko dla pacjentów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 luty 2021 00:02

Ponad 370 razy w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy w latach 2017-2019 stwierdzono pracę przez lekarzy w trybie ciągłym ponad 24 godziny, bywały też przypadki pracy powyżej 30 i 50 godzin – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, który badał opiekę nad pacjentkami w przypadku poronień i martwych urodzeń.

Kontrola nie wykazała w przypadku Szpitala Miejskiego większych uchybień dotyczących opieki nad pacjentami w przypadku poronień i martwych urodzeń, kontrola wykazała natomiast błędy przy prowadzeniu dokumentacji, wadliwość klimatyzacji oraz przy jej okazji pojawiły się wątpliwości co do czasu pracy lekarzy.

 

W przypadku lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w latach 2017-2019 stwierdzono151 przypadków naruszeń wymiaru pracy powyżej dobry pracowniczej, gdy lekarze świadczyli bez przerwy pracę ponad 24 godziny – w przypadku 53 przypadków był to przedział pracy 26-29,5 godzinny. Szpital tłumaczył, że dyżury były opracowane, aby zapewnić prawne wymogi co do czasu pracy, ale faktycznie nie udało się tego zrealizować - Faktycznie wykonane harmonogramy wpływają po zakończonym miesiącu. O występujących nieprawidłowościach i konieczności ustalania organizacji pracy oddziału w oparciu o obowiązujące przepisy prawa telefonicznie informowała Kierownika Oddziału – tłumaczy szpital.

 

Na innych zasadach rozliczany jest czas pracy lekarzy zatrudnionych na tzw. kontraktach, gdzie ograniczenia czasu pracy są znacznie bardziej liberalne, w tych przypadkach w latach 2017-2019 w Szpitalu Miejskim stwierdzono 223 przypadki powyżej 24 godzin, bywały też przypadki pracy nawet do 54 godzin. 

 

- NIK nie kwestionuje zgodności rozkładu czasu pracy lekarzy udzielających świadczeń na podstawie umów cywilnoprawnych z przepisami art. 93-97 ustawy o działalności leczniczej, jednakże skala udzielania świadczeń zdrowotnych przez lekarzy nieprzerwanie w wymiarze przekraczającym 24 godziny może świadczyć o niewłaściwej organizacji pracy oraz stwarzać ryzyko dla bezpieczeństwa przebywających w Oddziale pacjentek -  czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.

 

W Bizielu potrafili pracować po 138 godzin bez przerwy

Bezpośrednio czasowi pracy personelu medycznego przyjrzał się NIK w 2016 roku, wówczas skontrolowano m.in. Szpital Uniwersytecki im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy. Kontrola wykazała wówczas 40 przypadków pracy powyżej 78 godzin, co jest uznane za górną granicę dla pracowników kontraktowych. W przypadku Szpitala Miejskiego, aż tak radykalnych sytuacji kontrola nie wykazała. W Bizielu jeden z lekarzy miał pracować bez przerwy 138 godzin, gdy tydzień liczy 168 godzin.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu