Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStella F. zdaniem biegłych nie była poczytalna. A co zmieniło się w naszej świadomości depresji poporodowej?

Stella F. zdaniem biegłych nie była poczytalna. A co zmieniło się w naszej świadomości depresji poporodowej?

Napisane przez  Ł.R. / Express Bydgoski / twarzedepresji.pl Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 luty 2021 14:15

Przed rokiem na bydgoskim Okolu doszło do głośnej tragedii - 39-letnia matka bliźniaków utopiła swoje dzieci w wanie, a później próbowała popełnić samobójstwo. Od tragedii mija rok, biegli sądowi uważają, że kobieta nie może odpowiadać za ten czyn, gdyż byłą niepoczytalna. Ta tragedia to również społeczny krzyk na problem depresji poporodowej.


Fakt, że kobieta utopiła dzieci jest bezsporny. Jak informuje Express Bydgoski, przez długi czas nie można było przeprowadzić czynności procesowych z kobietą z uwagi na jej stan zdrowia. Zdaniem biegłych psychiatrów kobieta w momencie dokonania czynów była niepoczytalna, być może prokuratura wystąpi o jeszcze jedną opinię, ale wszystko wskazuje na to, że z uwagi na stan psychiczny w jakim się znajdowała, nie będzie ponosić odpowiedzialności karnej za zabójstwo. Sąd może natomiast zdecydować o umieszczeniu jej na oddziale psychiatrycznym.

 

Zjawisko to nazywane „baby blues” (lub inaczej smutek poporodowy) dotyczy od 50 do 80 procent mam. Zwykle pojawia się w okresie tak zwanego nawału mlecznego. Nasilenie „baby blues” zaczyna się w piątym, szóstym dniu po porodzie. Trwa około dwóch tygodni. Nie włącza się wówczas żadnego leczenia, ale powinno się obserwować kobietę, by uchwycić moment, kiedy wahanie nastroju przyjmie postać chorobową, czyli depresji – pisze o problemie depresji porodowej portal twarzedepresji.pl (poznańskiej fundacji Twarze Depresji). Portal wskazuje, że najlepiej z nowymi emocjami radzą sobie młode matki, w tym wypadku mieliśmy jednak znacznie starszą kobietę.

 

Nieleczona depresja może doprowadzić do tragedii, ponieważ jest to choroba śmiertelna, której jednym z objawów są myśli samobójcze. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż dwa miesiące od porodu, należy udać się do specjalisty. Zdarza się, że przesłanki do zdiagnozowania tej choroby pojawiają się nawet do roku po urodzenia dziecka. Możliwy jest też scenariusz, że przez kilka miesięcy po porodzie kobieta czuje się dobrze, radzi sobie w nowej roli, nagle na przykład po trzech, czy pięciu miesiącach jej nastrój wyraźnie spada i zaczyna chorować. W przypadku tak zwanych lekkich i umiarkowanych stanów depresyjnych zaleca się zwykle tylko psychoterapię, by kobieta mogła karmić piersią bez obaw, jakie wiążą się z farmakoterapią. W przypadku ciężkiej depresji lekarz może zaproponować elektrowstrząsy, które są bardzo bezpieczną i skuteczną formą walki z chorobą – czytamy dalej na portalu.

 

Posłanka zapytała, a my przeszliśmy do porządku dziennego

24 lutego ubiegłego roku interpelacje nawiązującą do tragedii na Okolu złożyła posłanka Iwona Kozłowska - Wydarzenie to wstrząsnęło opinię publiczną w Bydgoszczy i wywołało szereg pytań i wątpliwości związanych z właściwą opieką psychiatryczną, którą winny być otoczone matki rodzące dzieci, w szczególności matki ciąż mnogich. Z nieoficjalnych informacji, które zostały mi przekazane przez mieszkańców Bydgoszczy wynika, że matka dzieci od dłuższego czasu leczyła się psychiatrycznie. W opinii sąsiadów, do tragedii doszło pośrednio przez to, iż matka nie miała pomocy innej osoby, która pomogłaby jej w trudnym okresie po urodzeniu dzieci, jak i tego, że nie została we właściwym czasie otoczona opieką psychiatryczną. Ten przypadek w sposób niezwykle sugestywny wplata się w ostatnio prowadzą krytyczną dyskusję o stanie opieki psychiatrycznej w Polsce. Tym razem dyskusja ta toczy się wokół zapewnienia właściwej opieki nad matką w okresie porodu i połogu i jej negatywna ocena ma swoje uzasadnienie – napisała parlamentarzystka.

 

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi wskazało programy jakie są prowadzone w związku z występowaniem problemu depresji poporodowej. Żeby coś jednak zmienić to trzeba o problemie mówić, co czynimy przy okazji tej publikacji.

 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę szacuję, że skrajniejszy wariant depresji poporodowej może dotykać nawet 30% kobiet będących po porodzie.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu