Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzygotowujemy uchwałę w sprawie honorowego obywatelstwa marszałka Roli-Żymierskiego

Przygotowujemy uchwałę w sprawie honorowego obywatelstwa marszałka Roli-Żymierskiego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 luty 2021 00:32

24 października 1945 Miejska Rada Narodowa w Bydgoszczy nadała tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy, z inicjatywy prezydenta Józefa Twardzieckiego, marszałkowi Michałowi Roli-Żymierskiemu. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej współpracował z sowieckim wywiadem na niekorzyść Rzeczypospolitej, po wojnie zwalczał polskie podziemie antykomunistyczne.

Mamy do czynienia z postacią, którą można właściwie jednoznacznie ocenić negatywnie, na dodatek bez większych związków z Bydgoszczą, stąd też nadanie jemu honorowego obywatelstwa Bydgoszczy było ogromnym nadużyciem. Dlatego chcąc sprawę zamknąć raz na zawsze, przygotujemy projekt uchwały i poprosimy radnych Rady Miasta Bydgoszczy o jego poparcie. Z racji braku głosów w obronie Roli-Żymierskiego, będzie to tylko uporządkowanie pewnych rzeczy.

 

Michał Rola-Żymierski wywodził się z Legionów Polskich w zaborze austro-węgierkim. W 1924 roku został mianowany generałem, ten tytuł jednak stracił kilkanaście miesięcy później, gdy został skazany na 5 lat więzienia za zarzuty korupcyjne związane z zakupem uzbrojenia dla polskiej armii. Po tym skazaniu rozpoczęły się jego kontakty z sowietami - Michał Żymierski dość chętnie współpracował z sowieckim wywiadem. Do jego zadań należało przekazywanie informacji na temat polskiego środowiska emigracyjnego w Paryżu, informacji o nastrojach wśród emigracji politycznej, armii polskiej, transakcjach polskiego Ministerstwa Spraw Wojskowych we Francji czy o pracy polskich służb wywiadowczych – pisze na portalu Histmag.org Paweł Czechowski -Polscy komuniści wiedzieli, że Żymierski został oddelegowany przez Sowietów, aby jego doświadczenie wojskowe zostało wykorzystane do pracy w Sztabie Głównym Gwardii Ludowej. W listopadzie 1943 roku powołano Krajową Radę Narodową, na mocy której, wydano dekret o utworzeniu Armii Ludowej. Na czele komunistycznej partyzantki stanął Michał Żymierski. To również wtedy wymyślono jego pseudonim – „Rola” – którego pomysłodawcą był Marian Spychalski. 22 lipca sowieckie radio poinformowało o powstaniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Resort obrony narodowej objął w nim Żymierski, jednak w rzeczywistości nie sprawował realnej władzy nad armią.

 

Po wojnie był zaangażowany w zwalczanie podziemia antykomunistycznego, historycy wskazują, że sam zatwierdził około 100 wyroków śmierci wobec polskich przedwojennych oficerów. Rola-Żymierski zaangażował się też w polski komitet obchodów 70-tych urodzin Józefa Stalina.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu