Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDr Rajewski: dzienne wzrosty liczby zakażeń nie są jeszcze duże; to nie jest początek trzeciej fali

Dr Rajewski: dzienne wzrosty liczby zakażeń nie są jeszcze duże; to nie jest początek trzeciej fali

Napisane przez  PAP Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 luty 2021 10:54
Dr Rajewski: dzienne wzrosty liczby zakażeń nie są jeszcze duże; to nie jest początek trzeciej fali Fot: K-P Urząd Wojewódzki

Dzienne wzrosty liczby nowych zakażeń koronawirsem SARS-CoV-2 nie są jeszcze duże - powiedział we wtorek w rozmowie z PAP dr n. med. Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych. W jego ocenie absolutnie nie można jeszcze mówić o początku trzeciej fali epidemii.

 

"Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik - 5178 nowych zakażeń - jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu" - napisał we wtorek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Ordynator jednego z oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy i wojewódzki konsultant przyznał w rozmowie z PAP, że wzrost nowych zakażeń nie jest jeszcze duży. W jego ocenie, trzeba spokojnie obserwować sytuację.

 

"Pewien wzrost - podkreślam, że niewielki - występuje z kilku powodów. Po pierwsze, dzieci z klas I-III wróciły do szkół. To słuszny krok, ale pewną liczbę nowych zakażeń będzie to generowało. Po testach nauczycieli widać, że procent zakażonych pedagogów nie wzrósł jednak w kolejnym testowaniu. To testowanie mimo to +podwyższyło+ nieco liczby nowych zakażeń. Po drugie, za część wzrostów odpowiadają też otwarte galerie handlowe" - podkreśli dr Rajewski.

 

Ekspert ocenił, że poziom nowych zakażeń poniżej 10 tysięcy to nadal sytuacja diametralnie inna niż w listopadzie. "Wówczas tych zakażeń było 27 tysięcy dziennie. Do tego znacznie mniej pacjentów jest w szpitalach" - dodał.

 

Rajewski przestrzegł jednak przez ignorowaniem zasady DDM.

 

"W obecnej sytuacji epidemicznej można myśleć o rozmrażaniu wszystkich sektorów gospodarki. To wymaga jednak społecznej dyscypliny. Obraz z weekendu z Zakopanego pokazują jej brak. Chciałbym zaapelować do Polaków - zachowujmy się racjonalnie. Jeżeli pokażemy w kolejnych dniach solidarność, to unikniemy trzeciej fali epidemii. Postępują szczepienia, więc mamy możliwość przeciwdziałania chorobie. Korzystajmy więc z otwartych miejsc, ale odpowiedzialnie. Obrazki z Krupówek to niezdany pierwszy test z rozsądku" - podkreślił Rajewski.

 

Dodał, że obecnie sytuacja epidemiczna nie jest zła. Ona jednak - w wyniku nieodpowiedzialności ludzi - może się pogorszyć. "Trzeba zrobić wszystko, aby tego uniknąć" - dodał. (PAP)

 

Autor: Tomasz Więcławski

 

twi/ krap/

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu