Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Mieszkańcy na własne oczy mogą zobaczyć czym oddychają”

,,Mieszkańcy na własne oczy mogą zobaczyć czym oddychają”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 luty 2021 15:04

Tymi słowami można podsumować niecodzienny happening, jaki miał miejsce w ostatnich dniach przy ulicy Gdańskiej, gdzie nieopodal Muzeum Okręgowego stanęły sztuczne płuca. Z dnia na dzień robił się one jednak coraz bardziej czarne. W piątek happening podsumowali jego organizatorzy Bydgoski Alarm Smogowy oraz Stop Smog Miedzyń.

Czarne sztuczne płuca mogłyby robić za wystarczające podsumowanie, bowiem odbarwiły się poprzez odkładanie się na nich pyłków, które każdego dnia wdychamy.

 

Główną przyczyną smogu w polskich miastach są systemy grzewcze. Inicjatorzy akcji wspomnieli, że w Bydgoszczy wymiany na bardziej ekologiczne wymaga ponad 23 tys. pieców, z czego 7 tys. w mieszkaniach należących do bydgoskiego samorządu. Na konferencji przedstawiono jako główny postulat przyśpieszenie programu wymiany pieców oraz opracowanie publicznie jawnego planu likwidacji 7 tys. pieców z zasobu miejskiego. Postuluje się również o specjalne programy dofinansowywane przez MOPS dla najuboższych, aby również mieli możliwość wymiany starego ogrzewania. Bydgoskie środowiska antysmogowe (tak je można nazwać) oczekują również instalacji kolejnych 4 czujników jakości powietrza, na terenie Bydgoszczy.

 

- Już dzisiaj mieszkańcy Bydgoszczy mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza – nie wrzucajcie od teraz do swoich pieców śmieci i plastiku, lakierowanych mebli i tym podobnych rzeczy. To was truje i nasze dzieci – wyjaśnił Piotr Wardowski - Chciałbym się zwrócić do decydentów na szczeblu samorządowym i centralnym – smog tworzy się również w niemądrych ustawach, smog tworzy się w bierności, smog tworzy się w pozwoleniach na sprowadzanie fatalnej jakości węgla itp. Smog nie zna prawicy, lewicy, ze smogiem należy wspólnie walczyć.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu