Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiejednoznaczna sytuacja budżetowa w Białych Błotach

Niejednoznaczna sytuacja budżetowa w Białych Błotach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 13 luty 2021 13:10

Zgodnie z przyjętymi w Polsce regułami – najpierw Rada Gminy powinna przyjąć wieloletnie ramy finansowe, przedstawiające zakładane na kolejne lata zadłużenie, a dopiero później uchwalić budżet na dany rok – zazwyczaj samorządowcy debatę nad tymi dwoma uchwałami przeprowadzają jednocześnie. Problem może się zrobić, gdy okaże się, iż wieloletnia perspektywa finansowa, przyjęta przed uchwałą budżetową, nie obowiązuje. Z taką sytuacją mamy do czynienia w gminie Białe Błota.

 

3 lutego Regionalna Izba Obrachunkowa przyjęła uchwałę w sprawie wieloletniej perspektywy finansowej gminy Białe Błota, którą radni uchwalili 29 grudnia, tuż przed uchwaleniem budżetu na 2021 rok. W takiej sytuacji pojawiać może się wątpliwość, czy budżet Białych Błot na 2021 rok ma moc sprawczą.

 

Izba oceniając dokument finansowy – o co wniósł zarówno wójt gminy oraz przewodniczący Rady Gminy, zarzuciła brak równowagi budżetowej w latach 2022-2024 oraz brak wskazania źródeł pokrycia przewidywanego dla 2022 roku deficytu, co naruszyło artykuł 226 ustawy o finansach publicznych. Ponadto w wieloletnie perspektywie finansowej zapisano rozpoczęcie w 2021 roku budowy ulicy Myśliwskiej w Cielu, choć to zadanie nie znalazło się w budżecie gminy na 2021 rok, przez co dokumenty stały się rozbieżne. Samorządowcy z Białych Błot mogą się od uchwały RIO odwołać.

 

Uchwalony na 2021 rok budżet przewiduje blisko 154,5 mln zł przychodu oraz wydatni na poziomie blisko 173 mln zł, co daje deficyt na poziomie 18,5 mln zł.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu