Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób nie obowiązuje? Prezydent tego obostrzenia nie uznaje

W Bydgoszczy zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób nie obowiązuje? Prezydent tego obostrzenia nie uznaje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 10 luty 2021 09:32

Pod koniec października Rada Ministrów wprowadziła ograniczenia dotyczące liczby uczestników zgromadzeń do 5 osób, w praktyce wielotysięczne protesty pokazały, iż wielu Polaków nie specjalnie się tym obostrzeniem przejęło, nie brakuje też głosów prawników, którzy odwołując się do orzeczeń sądów, podważają legalność ograniczenia co do liczby zgromadzeń.

 

Precedensowa może być jednak decyzja Urzędu Miasta (w praktyce w imieniu organu jakim jest Prezydent Bydgoszczy) o zarejestrowaniu na dzień 15 lutego na Starym Rynku (od godziny 16:30), protestu przeciwko działaniom policji. Zgromadzenie według zgłoszenia zakłada udział 30 osób.

 

Jak udało nam się ustalić, do tej pory Urząd Miasta odmawiał rejestracji wydarzeń powyżej 5 osób.

 

Formalnie obostrzenie do niedzieli

Ratusz odnosząc się do sprawy wskazuje, że rozporządzenie ograniczajace zgromadzenia do 5 osób obowiązuje do niedzieli 14 lutego, stąd też prezydent ma obowiązek zarejestrować zgromadzenie odbywające się po tej dacie.

 

Stanowisko prezydenta w liście do komendanta

1 lutego prezydent Rafał Bruski wystosował list do komendanta miejskiego, w nawiązaniu do mających kilka dni wcześniej incydentu przy Rondzie Jagiellonów, gdy około 300 osób protestowało przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. W liście prezydent Rafał Bruski napisał w odniesieniu do ograniczania zgromadzeń – Ograniczenie tej wolności może określać ustawa. Nie jest mi znany żaden przepis rangi ustawy, który wyłączyłby konstytucyjne prawo do organizowania i uczestnictwa w pokojowych zgromadzeniach.

 

Sądy rozpatrując sprawy o naruszenie wprowadzonych na drodze rozporządzenia Rady Ministrów obostrzeń, wielokrotnie orzekały, iż ograniczenie swobód zgodnie z Konstytucją, w przypadku nie wprowadzenia stanu wyjątkowego, może ograniczyć jedynie ustawa. Rząd obostrzenia wprowadza na mocy rozporządzeń Rady Ministrów, które rangi ustawy nie mają.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu