Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPortal Katolicki za ponad 300 tys. zł. Publikuje głównie treści ,,przekopiowane z innych stron”

Portal Katolicki za ponad 300 tys. zł. Publikuje głównie treści ,,przekopiowane z innych stron”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 07 luty 2021 17:21

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o dość wysokiej dotacji – ponad 300 tys. zł – na funkcjonowanie portalu katolicka.bydgoszcz.pl, jakie przyznał Narodowy Instytut Wolności jednemu bydgoskiemu stowarzyszeniu, oceniając ten projekt wyżej od programu edukacji ekologicznej, jaki zaproponował Bydgoski Alarm Smogowy, na dotację się nie łapiąc. Przyglądamy się jak funkcjonuje ten projekt katolicki w praktyce.

 

W sytuacji, gdy wielu przedsiębiorców stoi na skraju bankructwa, bowiem przedłużające się rządowe obostrzenia uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie, nie wszyscy też łapią się na rządowe wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych. W takiej sytuacji wydaje się niezwykle ważne, aby wszelkie dotacje były transparentne.

 

Dominują treści z innych stron

Wchodzą na stronę katolicka.bydgoszcz.pl, która jest reklamowana na głównej stronie Diecezji Bydgoskiej,zauważymy, iż w zasadzie pojawiają się tam dwa rodzaje treści – cytaty z Pisma Świętego czytane na dany dzień wraz z komentarzami oraz biografię wspominanego przez Kościół danego dnia patrona.

 

Przeglądając czytania Mszalne na tym portalu, to okazuje się, że zarówno czytanie oraz komentarz w całości zostały przekopiowane z portalu Mateusz.pl, który opracował te treści. Portal ten głosi Ewangelię bowiem od 1996 roku. Katolicka.Bydgoszcz.pl nie kryje tego, podając za źródło Mateusz.pl

 

Nieco inaczej wygląda już kwestia publikacji poświęconych patronom dnia. W piątek patronowała Kościołowi św. Agata, jak się okazuje ten życiorys wcześniej był opublikowany na stronie internetowej franciszkańskiej Parafii Matki Boże Anielskiej na Mokotowie, nie podano jednak źródła. W środę wspominano św. Błażeja, jego życiorys pochodzi, również bez podania źródła ze strony internetowej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gościcinie. Dzień wcześniej przypadło święto Ofiarowania Pańskiego, o którym również opublikowano wzmiankę, skopiowaną ze strony brewiarz.pl

 

Każdy kto zajmował się portalami internetowymi wie, że przekopiowanie gotowej treści to kilka minut pracy, nie wymaga to bowiem większego wysiłku. Na stronie internetowej pojawiają się też od czasu do czasu publikacje poświęcone np. życiu diecezji, ale w dość małej częstotliwości.

 

Lista aktualności z lutego:

 

Ilość, nie jakość dla rozliczenia

Jak wynika z wniosku o przyznanie dotacji w kwocie 119 tys. zł (kwota opiera ponad 300 tys. zł składa się z dwóch dotacji, z równoległych konkursów) jej właściwe wykorzystanie będzie oceniane w dużej mierze na tym, czy liczba publikowanych treści wzrośnie z 220 rocznie (stan przed dotacją) do 1,2 tys. Nie ma jednak żadnej wzmianki, czy to mają być publikacje tzw. autorskie, czy wystarczą przekopiowane z innych stron. Publikując czytania mszalne oraz sylwetki patronów dnia, można zatem ten cel spełnić w ponad 50%. Na takie warunki zgodził się Narodowy Instytut Wolności.

 

Co istotne – rozliczenie dotacji opierać będzie się pomiary spełnienia tego kryterium, sporządzane przez zarząd beneficjenta, czyli Stowarzyszenie Sanctus Paulus.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu