Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy studenci myślą, jak z pomocą nowoczesnych technologii ograniczyć depresje wśród seniorów

Bydgoscy studenci myślą, jak z pomocą nowoczesnych technologii ograniczyć depresje wśród seniorów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 06 luty 2021 12:17

Od blisko roku żyjemy w większej izolacji spowodowanej COVID-19. Ten problem w sposób szczególny dotyka osoby starsze, które jako najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 są społecznie izolowane. Izolacja z kolei przekładać może się na powstawanie zaburzeń depresyjnych. Zwalczaniu tego zjawiska ma służyć projekt realizowany przez studentów Collegium Medicum w Bydgoszczy.

 

Na temat depresji mówi się coraz więcej, rośnie bowiem świadomość społeczna na temat tego, ale też innych zaburzeń psychicznych.

 

- Powszechnym zjawiskiem w dobie pandemii COVID-19 jest zmiana dotychczasowych nawyków. Zauważalne jest to zwłaszcza u seniorów. Z powodu obostrzeń ograniczono tradycyjną formę komunikacji, co przyczyniło się do zwiększenia myśli pesymistycznych wśród społeczeństwa. Dlatego projekt ma na celu utrzymać kontakt z pacjentami za pomocą nowoczesnych środków komunikacji – wyjaśnia na filmie promującym projekt ,,Komunikacja wirtualna w walce z depresją u Seniorów”, Maja Kozdrój, która na Collegium Medicum studiuje pielęgniarstwo. Trzeba dodać, że jest to też główna inicjatorka tego pomysłu.

 

 

Projekt będzie opierał się o powstające cyklicznie materiały filmowe w serwisie YouTube, które będą nawiązywać do tego jak w oparciu o technologie internetowe prowadzić komunikację społeczną z seniorami. Będzie też dużo uwagi poświęconej depresji, projekt zatem przyczynić może się do zwiększenia świadomości społecznej na jej temat - Filmy obejmują temat komunikacji społecznej oraz depresji tj. Czym jest depresja, jak się objawia, jak wygląda leczenie etc. Chcę tym samym uświadomić społeczeństwo, że depresja jest problemem społecznym, z którym zmaga się wiele osób. Niektórzy nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Konsekwencje nie leczeniazaburzeń psychicznych mogą być dramatyczne – tłumaczy Maja Kozdrów - Jak wiemy osoby starsze, przyjmują wiele leków, mogą wchodzić one w interakcje, a tym samym mogą negatywnie wpływać na zdrowie pacjentów, często również prowadzą do przedawkowania danej substancji.


Inicjatywę wspiera m.in. dr Marta Podhorecka, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum oraz lekarz Jakub Husejko, pracujący w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy im. dr Jurasza.

 

Projekt uczestniczy w międzynarodowym konkursie QSNA.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu