Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Szymon Hołownia namiesza na bydgoskiej scenie politycznej?

Czy Szymon Hołownia namiesza na bydgoskiej scenie politycznej?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 luty 2021 06:33

W wyborach prezydenckich Szymon Hołownia uzyskał nieco ponad 13%, jego ruch w ostatnich sondażach zyskuje już ponad 16% poparcia, zbliżając się do wyniku jaki uzyskuje Koalicja Obywatelska. Hołownia w samej Bydgoszczy uzyskał w czerwcu ponad 17% głosów, nie można zatem wykluczyć, że gdyby zrobiono sondaż dla Bydgoszczy miałby ponad 20% poparcia nad Brdą. W takim wypadku Hołownia by namieszał, ale wybory samorządowe dopiero w 2023 roku, stąd też pytanie brzmi, czy PL2050 Hołowni utrzyma ten poziom poparcia?

Na takim poparciu Hołowni straciłyby wszystkie pozostałe siły polityczne – Koalicja Obywatelska nawet jeśliby wygrała w Bydgoszczy, to już nie z tak wyraźną przewagą jak w 2018 roku i najprawdopodobniej z radnymi Szymona Hołowni musiałaby się podzielić władzą, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości ulec mógłby znacznemu przerzedzeniu, a Lewica, która w 2018 roku rzutem na taśmę weszła do Rady Miasta, mogłaby się znaleźć historycznie poza nią. Polaryzacja sceny politycznej nie sprzyjałaby też Konfederacji, której twarzą stał się w ostatnim czasie głoszący teorie spiskowe poseł Grzegorz Braun.

 

Rada Miasta Bydgoszczy liczy 31 radnych, którzy wybierani są w okręgach 5 mandatowych, okręg 6 mandatowy mamy natomiast jedynie w Fordonie. Małe okręgi są korzystne dla dużych komitetów, co też zwiększa realny próg wyborczy dla komitetów o mniejszym poparciu. Zakładając poparcie Hołowni powyżej 20% i zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej, będziemy mieli sytuację, gdy Koalicja zdobędzie po 2 mandaty, PL2050 Hołowni po 1-2, PiS również 1-2 (ze wskazaniem w większości okręgów na Hołownie), o pojedyncze mandaty walczyłaby Lewica. W takim wariancie Koalicja i PL2050 zdobyliby jako jedyni powyżej 10 mandatów. PiS byłby dopiero trzecią siłą w Radzie Miasta.

 

Do wyborów samorządowych jeszcze blisko 3 lata, które mogą okazać się politycznie bardzo ciekawe. Oddech formacji Szymona Hołowni, to z jednej strony ostrzeżenie dla Koalicji Obywatelskiej, która dzisiaj w Bydgoszczy jest silna, ale może mieć za plecami wymagającego w elektoracie o podobnych poglądach. To także przebudzenie dla PiS, ugrupowania żyjącego w przekonaniu, że i tak może być pewne 10-12 mandatów radnych. Przez Hołownię takiej pewności mieć nie może.

 

Lokalnie kluczowe będzie też to, jakie osoby będą działać w bydgoskich strukturach - wystawienie pełnej listy do Rady Miasta Bydgoszczy nie jest bowiem prostym zadaniem.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu