Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGdańscy naukowcy o zamknięciu Mostu Uniwersyteckiego

Gdańscy naukowcy o zamknięciu Mostu Uniwersyteckiego

Napisane przez  Ł.R. / Gazeta Wyborcza Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 02 luty 2021 12:09
Gdańscy naukowcy o zamknięciu Mostu Uniwersyteckiego Fot: Bogusław Białas

W piątek, w trybie nagłym, zdecydowano zamknąć dla ruchu Most Uniwersytecki, po tym jak pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zapoznali się z opracowaniem wykonanym przez Konsultacyjne Biuro Projektowe prof. Krzysztofa Żółtowskiego, związanego z Politechniką Gdańską. Uczelnia podjęte przez ZDMiKP kroki ocenia, jako działania na wyrost.

 

Politechnika Gdańska podkreśla, że prof. Żółtowki opracowanie wykonał poza uczelnią, więc nie może być z Politechniką w żaden sposób utożsamiane. Uczelnia postanawia jednak sprawę skomentować - W opinii ekspertów z naszej uczelni, analizy przedstawione w dokumencie Pana dr. hab. inż. Krzysztofa Żółtowskiego nie upoważniają do podjęcia tak radykalnych kroków, jak natychmiastowe, całkowite wyłączenie obiektu z eksploatacji – oświadcza uczelnia.

Wynika z tego, że w opinii Politechniki Gdańskiej, podjęto w Bydgoszczy działania dalej idące, niż wynika z sugestii zawartych w opracowaniu.

 

Gazeta Wyborcza przytacza też fragment analizy jaką uzyskał w piątek ZDMiKP - Biorąc pod uwagę ocenę wizualną konstrukcji i przeprowadzone obliczenia wnioskuję natychmiastowe przystąpienie do zabezpieczenia konstrukcji i naprawy. W obecnym stanie technicznym konstrukcja Mostu Uniwersyteckiego jest bezpośrednio zagrożona awarią mogącą doprowadzić do katastrofy budowlanej.

 

Być może stanowisko Politechniki Gdańśkiej sprawi, że Most Uniwersytecki zostanie otwarty przed zakończeniem wszystkich naprawch, np. po podparciu kontrukcji.

 

 


Aktualizacja: Na staowisko Politechniki Gdańskiej zareagował prezydent Rafał Bruski, pisząc list do rektora tej uczelni, w którym wnosi o podanie nazwisk naukowców, którzy uważają, iż Most Uniwersytecki mógłby dalej być eksploatowany, wraz z ich podpisami pod taką opinią. W przypadku spełnienia tej prośby, prezydent przekaże wystąpienie gdańskich naukowców do Powiatowego Inspetora Budowlanego, aby ten wyraził zgodę na przywrócenie ruchu.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu