Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni PiS pytają, czy właściwie eksploatowano Most Uniwersytecki

Radni PiS pytają, czy właściwie eksploatowano Most Uniwersytecki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 30 styczeń 2021 15:38

W piątek popołudniu – w trybie pilnym – zamknięto Most Uniwersytecki, niedługo po tym, gdy bydgoscy drogowcy otrzymali ekspertyzę, z której wynika, że konstrukcja grozi nawet zawaleniem. Naprawa mostu, jak się spekuluje, potrwa kilka miesięcy. Radni Prawa i Sprawiedliwości mają jednak szereg wątpliwości co do postępowania Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Most Uniwersytecki jest konstrukcją dość finezyjną, przez co z punktu widzenia wizualnego ciekawą. Opiera się on o technologie want, które przytwierdzone do pylonu podtrzymują most. Właściwe funkcjonowanie systemu wantowego to podstawa, jak wynika z analizy, która zdecydowała o zamknięciu mostu, źle działa system mocowania want.

 

- Mamy dwa charakterystyczne pylony, wsparte 16 wantami, które specjalnie był sprowadzane z Japonii, sama operacja umieszczenia tych want to była wielka operacja logistyczna, ale z racji tej innowacyjności wymagane było założenie również specjalistycznego monitoringu, który doglądał stan naciągu tych want, stan ich przytwierdzenia do konstrukcji mostu – wyjaśnia radny Szymon Róg z PiS - W 2018 roku wygasła gwarancja na ten most, a chwilę później drogowcy wykryli, że monitoring nie działa. Pytanie czy w ogóle ten monitoring działał? Według odpowiedzi na moją interpelację, nie było takiej potrzeby. To jest na pewno pytanie zasadne, kwestia samego doglądania tych want.

 

ZDMiKP zapowiedział rozważenia podjęcia kroków prawnych wobec wykonawców inwestycji, w tym też projektantów konstrukcji. Zdaniem radnego Roga, drogowcy od odpowiedzialności nie mogą jednak uciekać - Odpowiedzialność stoi również po stronie Zarządu Dróg, bowiem Zarząd Dróg dokonywał odbioru tej inwestycji.

 

Radny zasugerował rozważenie prezydentowi zmian kadrowych w ZDMiKP, bowiem Most Uniwersytecki to nie jedyna konstrukcja mostowa w Bydgoszczy, będąca problematyczna.

 

Czy stać nas na eksperymenty?

Radna Grażyna Szabelska z kolei zaznacza, że Most Uniwersytecki oparty jest o ,,eksperymentalną” koncepcję - Pojawia się szersza refleksja – może wnioski na przyszłość, czy miasto stać na takie eksperymentalne mosty, może jednak w przyszłości postawić bardziej na tradycyjne, mocne, silne konstrukcje, które wą wstanie przetrwać – a jak wiemy - przetrwać kilkadziesiąt lat.

 

Radna oceniła, że zamknięcie mostu będzie wiązać się z utrudnieniami w ruchu drogowym, który w części może być odciążony dzięki otwarciu obwodnicy Bydgoszczy, w ramach drogi ekspresowej S-5, co nastąpiło 31 grudnia.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu