Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRzecznik UMK: Nasi pracownicy mieli prawo do szczepień bo jesteśmy uczelnią medyczną

Rzecznik UMK: Nasi pracownicy mieli prawo do szczepień bo jesteśmy uczelnią medyczną

Napisane przez  Ł.R. / PAP / Nowości Toruńskie Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 luty 2021 09:05
Rzecznik UMK: Nasi pracownicy mieli prawo do szczepień bo jesteśmy uczelnią medyczną CC BY-SA 3.0 by Darpaw

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek domaga się od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wyjaśnień, jakim prawem władze tej uczelni szczepiły pracowników niemedycznych. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że toruński uniwersytet szczepionkami dysponował tylko dlatego, że w swoich strukturach ma bydgoskie Collegium Medicum. Rzecznik uczelni odpowiada w sposób dość zadziwiający.

 

- Wystosowałem pismo do pana rektora uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prośbą, aby najdalej w ciągu trzech dni złożył wszelkie wyjaśnienia dotyczące tego (...) jak doszło do szczepień osób, które są pracownikami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ale nie są pracownikami kierunków medycznych, nie są studentami kierunków medycznych, nie są w ogóle związani ze światem medycznym" – poinformował minister Przemysław Czarnek na konferencji prasowej. Minister zaznaczał, że nikt z rządu nie informował w żadnym momencie, iż szczepionki mogą trafić przed 25 stycznia do pracowników naukowych spoza grupy 0, czyli spoza mówiąc kolokwialnie świata medycznego.

 

- Na pewno na pierwszym froncie walki z koronawirusem nie są nauczyciele akademiccy, którzy nie są związani z kierunkami medycznymi – zaznacza minister Czarnek.

 

O sprawie zrobiło się głośno, po tym jak okazało się, że szczepionkę przyjął toruński poseł Zbigniew Girzyński, pracujący na UMK jako wykładowca w dziedzinie historii. Girzyński następnie w mediach społecznościowych wyjaśnił, iż szczepił się, bowiem taką propozycje wszystkim pracownikom naukowym złożył rektor.

 

Odnosząc się do wezwania ministra Czarnka, rzecznik UMK na łamach ,,Toruńskich Nowości” stwierdził - Uważamy, że nasi pracownicy mieli prawo do szczepień, ponieważ nasz uniwersytet jest uczelnią medyczną. W informacjach, które rozsyłaliśmy nigdzie nie było mowy o pracownikach medycznych. Poza tym Collegium Medicum nie ma osobnej osobowości prawnej i nie podlega Ministerstwu Zdrowia – poinformował Marcin Czyżniewski, pełniący również funkcję przewodniczącego Rady Miasta Torunia.

 

Collegium Medicum powstało w 2004 roku, w wyniku włączenia do struktur UMK w Toruniu, bydgoskiej Akademii Medycznej. Od wielu lat bydgoskie środowiska dążą do wyłączenia struktury CM i zbudowania na jej podstawie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Blokują to toruńscy politycy, a władze UMK bronią CM w swoich strukturach jak niepodległości. Trudno się im jedna dziwić, bowiem jak wynika z wypowiedzi rzecznika, nie tylko UMK zyskał status uczelni medycznej, ale też wiele innych przywilejów, np. prawo do dysponowania szczepionkami według własnego uznania, w tym wypadku stwierdzono, że szczepieni będą pracownicy niemedyczni – choć jako społeczeństwo na drodze tak naprawdę consensusu uznaliśmy, że najpierw należy zaszczepić kadrę medyczną, pracowników DPS, a w dalszej kolejności seniorów będących w grupie największego ryzyka zgonu z powodu COVID-19.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu