Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPogoda sprzyja archeologom

Pogoda sprzyja archeologom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 styczeń 2021 06:51
Pogoda sprzyja archeologom Fot: ZDMiKP

W ubiegłym roku przy okazji przebudowy Ronda Bernardyńskiego, a przede wszystkim obszaru Zbożowego Rynku, gdzie wiódł w przeszłości trakt do Bramy ujawskiej udało się odkryć archeologom wiele ciekawych pozostałości po dawnej Bydgoszczy. W tym tygodniu ruszyły prace, dzięki sprzyjającej pogodzie, na Zbożowym Rynku przy wlocie w ulicę Wiatrakową.

W 2020 roku archeolodzy natrafili na pozostałości kościoła pw. św. Stanisława z okresu XVI – XIX wieku oraz cmentarza datowanego na XVI – XVII wiek.

 

Obecnie w rejonie ulicy Wiatrakowej udało się odkryć fragmenty zabudowań z okresu XV i XVI wieku oraz fragmenty ceramiki i dawnych narzędzi. Więcej szczegółów powinniśmy poznać za dwa tygodnie. Zapowiada się ciekawie, bowiem jak informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, który nadzoruje prowadzone inwestycje, natrafiono na pozostałości osadnicze kultury łużyckiej, mogące mieć nawet 3 tys. lat.

 

Drogowcy wskazuje, że wiele pamiątek dawnych dziejów miasta zostało zniszczone, przez prace prowadzone w przeszłości na tym obszarze, gdy nie było jeszcze takiej świadomości potrzeby dbania o zabytki.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu