Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz zabiega o Nakielską także z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Bydgoszcz zabiega o Nakielską także z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 19 styczeń 2021 12:13

W trzeciej transzy rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, na pomoc w realizacji inwestycji w samorządach rząd chce przeznaczyć kwotę 1,65 mld zł. Prezydent Bydgoszczy składa w niej trzy projekty, w tym realizację rozbudowy ulicy Nakielskiej.

 

W ramach pierwszej transzy jesienią pomiędzy samorządy rozdysponowano kwotę 6 mld zł – dotację dostał każdy samorząd gminny i powiatowy, w oparciu o algorytm oparty na dokumentach budżetowych – Bydgoszcz otrzymała 63,3 mln zł, które postanowiono przeznaczyć na realizowaną przebudowę ulicy Kujawskiej wraz z budową torowiska oraz na budowę mostu tramwajowego łączącego ulicę Fordońską z Toruńską (środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych będą częścią wydatków, bowiem inwestycje są znacznie więcej warte).

 

W grudniu rozstrzygnięto nabór z drugiej transzy z puli 4,35 mld zł. Bydgoszcz złożyła do niej dwa projekty warte ponad 850 mln zł – termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz zakup nowych tramwajów. Bydgoszcz jako jedno z niewielu dużych miast uzyskało wsparcie w tej transzy w wysokości 25 mln zł na termomodernizację.

 

Jest jeszcze trzecia transza

W niej pula jest najmniejsza – wspomniane 1,65 mld zł. Bydgoszcz wnosi o 20 mln zł na budowę Centrum Pomocy dla Bezdomnych przy ulicy Kaplicznej (w tym miejscu ma być też udzielana pomoc osobom nietrzeźwym), 85 mln na rozbudowę ulicy Nakielskiej od ulicy Lisiej do Bronikowskiego oraz 0,5 mld zł na zakup nowych tramwajów.

 

Wyniki naboru poznamy za kilka tygodni, jest jednak mało prawdopodobne, że uda się uzyskać pełne wsparcie o które wnioskuje prezydent, bowiem, łączna kwota wniosków to prawie połowa całej puli jaką rząd przewiduje dla wszystkich samorządów w Polsce.

 

Nakielska być może za środki unijne

Prezydent kilka tygodni temu zapowiedział, że rozbudowa Nakielskiej, podobnie jak trasy W-Z znajduje się we wniosku Bydgoszczy do Krajowego Programu Odbudowy. W latach 2021-2027 planuje się uruchomić w Unii Europejskiej specjalny fundusz dla odbudowy gospodarek po pandemii COVID-19, do Polski trafić może około 700 mld zł. Kształt Krajowego Programu Odbudowy, w tym listę projektów, opracowuje obecnie ministerstwo odpowiedzialne za prowadzenie polityki rozwoju. Samo wdrożenie Funduszu Obudowy Europy może być czasochłonne, bowiem inwestycje mają być sfinansowane ze specjalnych obligacji wyemitowanych przez Unię, co wymagać może uzyskania zgody przez wszystkie parlamenty narodowe.

 

Funduszu Odbudowy Europy nie należy mylić z funduszami strukturalnymi z Unii Europejskiej, choć oba zagadnienia finansowe były przez przywódców państw negocjowane łącznie.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

Wiadomości z regionu