Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta porównuje wydarzenia Grudnia 1970 roku z działaniami policji wobec protestujących przeciwko orzeczeniu TK

Rada Miasta porównuje wydarzenia Grudnia 1970 roku z działaniami policji wobec protestujących przeciwko orzeczeniu TK

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 19 grudzień 2020 00:10

W grudniu 1970 wybuchły demonstracje i strajki, w wyniku strać obywateli z milicją i Ludowym Wojskiem Polskim zginęło ponad 40 osób. W środę radni PiS wnieśli, aby Rada Miasta Bydgoszczy stanowiskiem uczciła tamte wydarzenia. Stanowisko zostało przyjęte, ale nie w takiej formie jak chcieli tego radni Prawa i Sprawiedliwości.


Grudzień 1970 roku ujawnił prawdziwe oblicze komunistycznej władzy, która w imię utrzymania się przy “stołkach” nie wahała się użyć siły wobec protestujących – taki zapis proponowali radni PiS-u, zamiast tego klub Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zmodyfikował apel na treść, w której czytamy - Pięćdziesiąt lat temu społeczeństwo powiedziało ,,nie” uwłaczającym warunkom życia. Grudzień 1970 roku był również szczególnym zrywem ludzi domagających się praw i wolności. W odpowiedzi władze zdecydowały się zaprowadzić porządek siłą, bez względu na cenę. Niestety wielu obywateli zapłaciło za to najwyższą cenę życia i cierpienia.

 

 

Dalej pojawiły się zapisy, które budzą największe kontrowersję - Zawsze kiedy władza używa siły – kończy się jej zdolność dialogu i służenia społeczeństwu. Szczególnie dzisiaj, kiedy policja nadużywa siły wobec pokojowo demonstrujących obywateli.

 

Reakcja polityków PiS-u jest krótka – To deptanie pamięci ofiar grudnia 1970. W trakcie sesji radny Paweł Bokiej oferował nawet oddanie swojej diety na urządzenie lekcji historii dla radnych koalicji.

 

O to czy porównywanie wydarzeń z grudnia 1970 roku, w których były ofiary śmiertelne, do ostatnich protestów, nie jest przekroczeniem granicy, pytamy przewodniczącego klubu KO – Lewica Jakuba Mikołajczaka - Tego apelu będę bronił, bowiem wydarzenia z grudnia 1970 roku były następstwem pewnych procesów, odbywających się w strukturze państwa, na które chcemy zwrócić uwagę – odpowiada zdecydowanie - Obecnie mamy sytuację że demokratyczne struktury policji wykorzystywane są do wypełniania poleceń politycznych.

 

W jego opinii zwracanie uwagi na zachowania władzy wobec przedstawicieli mniejszości, w tym wypadku kobiet jest ważne, aby nie doszło do powtórki wydarzeń, z historii zapamiętanych jako tragiczne - Widoczne są wyraźne zapędy totalitarne w rządzie, na szczęście hamuje je nasza obecność w strukturach Unii Europejskiej i w NATO – zaznacza Mikołajczak.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy, hotelarze i przedstawiciele innych branż, które zostały objęte obowiązkiem wdrożenia od 1 stycznia 2021 roku kas fiskalnych on-line, mogą wnioskować o indywidualne odroczenie tego obowiązku. Więcej - Fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze w trudnej sytuacji mogą wnioskować o przesunięcie obowiązku wdrożenia kas fiskalnych on-line

Wiadomości z regionu