Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzisiaj zgaśnie oświetlenie Mostu Uniwersyteckiego – w ramach protestu

Dzisiaj zgaśnie oświetlenie Mostu Uniwersyteckiego – w ramach protestu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 grudzień 2020 00:12

Dzisiaj pomiędzy godziną 17:00 i 18:00 w miastach całej Polski będzie częściowo wyłączane oświetlenie – ma być to symboliczny protest samorządów, przeciwko finansowej polityki rządu – dokładniej chodzi o wdrażanie modelu tzw. estońskiego CIT.

Uchwalona 28 października ustawa zmieni zasady podatkowe dla dochodów od spółek kapitałowych (spełniających przyjęte w ustawie kryteria). Estoński model podatkowy dla przedsiębiorców uważany jest za prowinwestycyjny, bowiem opodatkowany jest nie zysk, ale dopiero jego dystrybucja. Pozwolić ma to na poprawę płynności finansowej firm chcących inwestować i ułatwiać im pozyskanie kapitału na rozwój.

 

Przewiduje się jednak w pierwszych trzech latach (do 2023) obowiązywania nowej ordynacji wpływy do budżetu państwa i samorządów spadną – według prognozy Ministerstwa Finansów w 2021 roku samorządy stracą łącznie prawie 1,3 mld zl, co jest kością niezgody z samorządami. Samorządowcy wypominają bowiem, że dość mocno finanse samorządów odczuły obniżenie podatku PIT o 1 punt procentowy w październiku ubiegłego roku. Strona samorządowa uważa, że rząd powinien zrekompensować te ubytki poprzez większy udział gmin i powiatów w podatkach PIT oraz CIT.

 

- Bydgoszcz symbolicznie włącza się w ogólnopolski protest samorządów bo nasze apele do premiera pozostają bez echa. Mieszkańcy Bydgoszczy w 2021 roku będą biedniejsi o 166 mln złotych - oznacza to mniej pieniędzy m.in. na nowe inwestycje. Ubytek w kasie miasta to skutek polityki rządu i pandemii. Jakby tego było mało, rząd grozi zawetowaniem unijnego budżetu co oznacza realną groźbę utraty środków z budżetu i Funduszu Obudowy UE. Jako samorządowcy, stanowczo się sprzeciwiamy takiej polityce polskiego rządu - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Dlatego też dzisiaj pomiędzy godziną 17:00 i 18:00 wyłączone będzie oświetlenie na Moście Uniwersyteckim.

 

Tzw. estoński CIT ma przynieść wzrost dla budżetu państwa i samorządu dopiero od 2025 roku.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy, hotelarze i przedstawiciele innych branż, które zostały objęte obowiązkiem wdrożenia od 1 stycznia 2021 roku kas fiskalnych on-line, mogą wnioskować o indywidualne odroczenie tego obowiązku. Więcej - Fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze w trudnej sytuacji mogą wnioskować o przesunięcie obowiązku wdrożenia kas fiskalnych on-line

Wiadomości z regionu