Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRównież Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zauważa, że pomoc w dokonaniu aborcji z ominięciem ustawy to przestępstwo

Również Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zauważa, że pomoc w dokonaniu aborcji z ominięciem ustawy to przestępstwo

Napisane przez  Ł.R. / Noizz.pl Opublikowano w Bydgoszcz środa, 25 listopad 2020 00:47

W ubiegłym tygodniu pojawiły się w Bydgoszczy pierwsze bilboardy promujące numer telefonu, pod którym można pozyskać informację, jak zdobyć tabletki poronne, których skutkiem zażycia będzie przerwanie ciąży. Liczba tych bilboardów w Bydgoszczy się zwiększa.

Ta sprawa pokazuje, że przepisy antyaborcyjne, wokół których toczył się ostatnio spór społeczny, są w praktyce łatwo omijane, bądź po prostu ich egzekucja jest nieskuteczna. Obok bilboardów, na jednym bydgoskich protestów wprost informowano, że można sobie ,,samemu zrobić aborcję”.

 

O sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, prezentując opinie Instytutu Ordo Iuris - Na bydgoskich ulicach pojawiły się proaborcyjne bilboardy. Budzą wątpliwości co do zgodności z prawem

 

O ile najprawdopodobniej same bilboardy prawa nie naruszają, bowiem wpisują się w swobodę wypowiedzi zagwarantowaną w artykule 10 Konwencji Praw Człowieka, o tyle już promowana na nich działalność może naruszać przepisy prawa karnego.

 

Do sprawy odniósł się w wywiadzie dla portalu Noizz.pl Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich - Zgodnie z ustawą, legalnie przerywać ciążę może tylko lekarz. Ale jeżeli faktycznie ciążę będzie przerywał ktoś inny niż lekarz, to i on popełnia przestępstwo. Zatem każda osoba, która doprowadza do aborcji, przeprowadza aborcję podlega co do zasady karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega każdy, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu