Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz liczy na 5,5 mld z Planu Odbudowy Europy

Bydgoszcz liczy na 5,5 mld z Planu Odbudowy Europy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 listopad 2020 11:20

Z Planu Odbudowy Europy według ustaleń lipcowego szczytu Polska powinna otrzymać 23,1 mld bezzwrotnych dotacji i 34,2 mld preferencyjnych pożyczek, co w przeliczeniu jest ponad 200 mld zł. Europa Next Generation (jedna z nazw tego programu) ma być dodatkową formą wsparcia obok funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na lata 2021-2027, której intencja jest odbudowa gospodarki UE po pandemii COVID-19.

Do wetowania budżetu UE na lata 2021-2027, wraz z Planem Odbudowy Europy przez polski rząd, odniósł się dzisiaj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Dyskusja jest bardzo żywna, wypowiadają się europarlamentarzyści – pani Beata Kempa twierdzi, że to są niewielkie środki, bez których sobie poradzimy. Podobnie twierdzi Jarosław Kaczyński. Ja jetem tym przerażony – komentował na konferencji prasowej.

Z wyliczeń ratusza wynika, że Bydgoszcz otrzymała już z Unii Europejskiej około 3 mld zł wsparcia - o 6,7, może o 8 lat przyśpieszył się rozwój miasta – ocenia prezydent Bruski.

 

Środki z Funduszu Odbudowy Europy – są do dodatkowe pieniądze, obok wieloletniego budżetu UE – maja być wydatkowane na podstawie Krajowych Planów Odbudowy, w Polsce taki dokument rząd planuje ogłosić po nowym roku. Bydgoszcz do tej puli ponad 200 mld zł złożyła kilka wniosków wartych 5,5 mld zł.

 

Najwięcej kosztował miałaby południowo-wschodnia obwodnica Bydgoszczy, która jest obecnie na etapie kończenia koncepcji, komunikująca węzeł lotnisko z Fordonem – 2 mld zł. Druga największa wartość, to zadanie o którym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, czyli rozbudowa trasy W-Z, wraz z budową bezkolizyjnych skrzyżowań ulicy Kamiennej z Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego – 1,25 mld zł. Bydgoszcz wnioskuje też o 150 mln zł na rozbudowę ulicy Nakielskiej.

 

Pełna lista:


 

- Warto zastanowić się co to jest suwerenność. Czy nagle wejdą obce wojska? Nie wejdą. Czy ktoś inny będzie sprawował rządy w Polsce niż? Nie będzie – odnosi się do wypowiedzi polityków związanych z rządem, prezydent Rafał Bruski - To są górnolotne słowa, które dążą do jednego, aby bezkarnie w Polsce można było zmieniać prawo, aby zapewnić sobie bezkarność.


Zdaniem Bruskiego spór rządu o reformę sądownictwa z Unią Europejską jest jałowy - 5 lat trwa reforma sądownictwa – i jakie są efekty tej reformy? Żadne, to że ludzie wychodzą na ulicę protestować, że łamane są kręgosłupy sędziom.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu