Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzisiaj Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z profilaktyką u ich sprawców

Dzisiaj Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z profilaktyką u ich sprawców

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 15 listopad 2020 00:20
Dzisiaj Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z profilaktyką u ich sprawców Fot: por. Marek Mikielewicz, st. sierż. Wojciech Łączkowski

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych to okazja, aby mówić o potrzebie bezpiecznej jazdy. Niekiedy czyny będące przyczyną śmiertelnych lub ciężko okaleczających wypadków, kwalifikowane są jako przestępstwo, zaś ich sprawcy oprócz moralnego ciężaru odbywają karę pozbawienia wolności. Służba Więzienna w okręgu bydgoskim prowadzi wśród osadzonych kampanie profilaktyczne i działania resocjalizacyjne pod tym względem.

Idea dzisiejszego dnia zainicjowana została w 1993 rok w Wielkiej Brytanii przez organizację Road Peace, zaś od 2005 roku po propozycji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, trzecia niedziela listopada dedykowana jest pamięci o ofiarach wypadków drogowych, a także zachęcaniu do bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.

 

Średnio każdego dnia na świecie ginie w wypadkach drogowych około 4 tys. osób, poszkodowanych w różnym stopniu są setki tysięcy. Z tej liczby około 11 ofiar śmiertelnych dziennie przypada na Polskę.

 

W jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego realizowane są programy psychokorekcyjne i edukacyjne dla sprawców przestępstw drogowych. Od początku roku odbyły się 44 edycje takich programów prowadzonych przez wychowawców, psychologów oraz terapeutów. Uczestniczyło w nich ponad 400 osadzonych odbywających kary pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku lub kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych – informuje Agnieszka Wollman, rzecznik prasowy Okręgowej Służby Więziennej w Bydgoszczy - W Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych prowadzone są także prelekcje z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, spotów filmowych, które zmuszają osadzonych do refleksji. Ich celem jest uzmysłowienie, że tragedia może dotknąć każdego z nas, wystarczy bowiem ułamek sekundy, chwila nieuwagi, jedna nieprzemyślana decyzja, która zmienia całe życie.

 

Oddziaływania wobec sprawców przestępstw drogowych w jednostkach okręgu bydgoskiego:

W Zakładzie Karnym w Bydgoszczy-Fordonie prowadzony jest program resocjalizacyjny dla sprawców przestępstw drogowych pn. "Piłeś, nie jedź!". Ponadto kilka lat temu podjęto działania na rzecz kampanii społecznej „Trzeźwe serce”. To projekt, który zakłada zmianę świadomości społecznej wobec kierujących pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych. Realizowany jest przez Fundację Sztuka Wyboru, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Celem projektu jest zmiana postaw społecznych i zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem zjawiska kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Na terenie fordońskiej jednostki penitencjarnej zrealizowano profilaktyczny materiał filmowy z udziałem skazanych za przestępstwa związane z kierowaniem pojazdami pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Przygotowany materiał filmowy zawierający wywiady ze skazanymi – sprawcami wypadków drogowych służy do szkoleń i prowadzenia debat przez Fundację Sztuka Wyboru.

 

W Areszcie Śledczym w Bydgoszczy prowadzony jest program "Prosta droga", który aktualnie prowadzi kadra penitencjarna. Przed pandemią realizowany był przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

 

W Zakładzie Karnym Nr 1 w Grudziądzu dla sprawców wypadków, albo kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu realizowane są dwa programy psychokorekcyjne pn. "Włącz myślenie" oraz "Trzeźwi na drodze". Ponadto w tym roku osadzeni z grudziądzkiej "jedynki" wzięli udział projekcie profilaktycznym realizowanym przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wstrząsające historie młodych ludzi, którzy znaleźli się za murami więzienia to konsekwencje złych wyborów jakich dokonywali w życiu. Wielu zdarzeniom mogli zapobiec. Doświadczenia osadzonych będą przestrogą dla młodych kierowców w produkowanym przez KCB Ruchu Drogowego filmie profilaktycznym. Skazani swoich błędów już nie cofną, ale dzieląc się własnym doświadczeniem mogą zapobiec kolejnym tragediom.

 

W Zakładzie Karnym Nr 2 w Grudziądzu cyklicznie prowadzony jest program resocjalizacyjny dla sprawców przestępstw drogowych pn. "Hiob". Ponadto w ramach programu terapeutycznego odbywają się dla skazanych zajęcia pn. "Bezpieczny kierowca" z wykorzystaniem alkogogli i projekcji filmów.

 

Zakład Karny w Inowrocławiu realizuje dwa programy dla sprawców przestępstw komunikacyjnych pn. "Piłeś, nie jedź" oraz "Hiob". Z kolei w Oddziale Zewnętrznym w Toruniu realizowany jest program pn. "Wozisz życie".

 

Zakład Karny w Koronowie realizuje program psychokorekcyjny dla skazanych z art. 178a kk o takiej samej nazwie. Z kolei w Oddziale Zewnętrznym w Chojnicach realizowany jest program pn. "Piłeś nie jedź".

 

Zarówno w Zakładzie Karnym w Potulicach oraz Oddziale Zewnętrznym w Potulicach prowadzony jest program dla sprawców przestępstw komunikacyjnych pn. "Wyhamuj w porę", "ASD-D-WUNDER-BAUM" oraz "Trzeźwy kierowca".

 

Zakład Karny we Włocławku realizuje program psychokorekcyjny dla sprawców przestępstw drogowych z art. 178a kk pn. "Hiob".

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu