Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRektor UKW: Pandemia to czas na sprostanie kryzysowi szkolnictwa wyższego

Rektor UKW: Pandemia to czas na sprostanie kryzysowi szkolnictwa wyższego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 13 październik 2020 13:30

Dzisiaj nowy rok akademicki zainaugurował uroczyście Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, choć w formie bardziej kameralnej, do auli zaproszono bowiem nielicznych gości, natomiast pozostali zainteresowani mogli śledzić uroczystość on-line, wszystko z powodu pandemii COVID-19. Zdaniem rektora tej uczelni wyzwania jakie niesie pandemia, mogą paradoksalnie pomóc polskim uniwersytetom - Oczekujemy, że nowe, wprowadzone z powodu COVID-u technologię wzbogacą nasz Uniwersytet, a my wszyscy staniemy się lepsi w wyniku obecnego kryzysu.

W formie zdalnej obywa się na UKW od 1 października większość zajęć, w zajęciach praktycznych w murach uczelni uczestniczą głównie studenci I roku. Podobne zasady przyjęła większość polskich uczelni, w tym inaugurujący rok przed tygodniem UTP.

 

- Ceremonia inauguracji nowego roku akademickiego na naszym Uniwersytecie służy przypomnieniu i wzmocnieniu systemu wartości opartego na poszanowaniu klasycznych kategorii dobra, piękna i prawdy, a w szczególności otwartości i szacunku dla drugiego człowieka – mówił rektor prof. Jacek Woźny w mowie inauguracyjnej.

 

W swoim wystąpieniu mówił dużo o wyzwaniach z jakimi przyszło zmierzyć się UKW po zmianie ustawy - Przeprowadziliśmy głęboką reformę strukturalną – powstało i skutecznie funkcjonowało 19 monodyscyplinarnych jednostek organizacyjnych, w tym 9 wydziałów i 11 instytutów.

 

- Kryzys uczelni wyższych nie wiąże się tylko z COVID-19, ustawa 2.0 miała uzdrowić system szkolnictwa wyższego w Polsce, jednak w większości uczelni wywołała dodatkowe działania, których pozytywne efekty wymagają oceny dopiero z dłuższej perspektywy czasowej. Uważamy, ze sukcesem będzie wykorzystanie czasu epidemii, choć brzmi to paradoksalnie, do stworzenia nowego modelu uczelni, potrafiącej sprostać nie tylko COVID-19, lecz także ogólnemu kryzysowi szkolnictwa wyższego. Oczekujemy, że nowe, wprowadzone z powodu COVID-u technologię wzbogacą nasz Uniwersytet, a my wszyscy staniemy się lepsi w wyniku obecnego kryzysu – wyraził nadzieję prof. Jacek Woźny - W efekcie podejmowanych działań przewiduję, że UKW w nadchodzącym roku akademickim oraz w latach 2020-2024 rozwinie się w kierunku ośrodka naukowo-dydaktycznego, o poszerzonej ofercie dydaktycznej, obejmującej oprócz klasycznych i ogólnoakademickich także oczekiwane przez region praktyczne kierunki studiów, w tym studia dualne realizowane wspólnie z pracodawcami. Dzięki temu staniemy się kreatorami wzorców, podstaw i wartości dla bliższego i dalszego otoczenia.

 

Rektor Woźny wyraził chęć bliższej współpracy ze społecznością lokalną, przede wszystkim poprzez uczestnictwo UKW we wdrażaniu zaktualizowanej Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu