Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz koordynuje szkolenie z udziałem ponad 120 oficerów udających się na misję do Iraku

Bydgoszcz koordynuje szkolenie z udziałem ponad 120 oficerów udających się na misję do Iraku

Napisane przez  Redakcja / JFTC Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 09 październik 2020 00:46
Bydgoszcz koordynuje szkolenie z udziałem ponad 120 oficerów udających się na misję do Iraku Fot: JFTC

Z powodu pandemii COVID-19 szkolenia prowadzone przez Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO odbywają się zdalnie, natomiast Bydgoszcz odgrywa w nich rolę głównego koordynatora. W poniedziałek rozpoczęło się szkolenie z udziałem 120 reprezentujących 20 armii państw członkowskich NATO i sprzymierzonych, przed misją w Iraku.

-To szkolenie ma dla misji kluczowe znaczenie, a to, czego się w jego trakcie nauczycie jest niezbędne dla wykonania powierzonych zadań” – podkreślił generał brygady Jozsef Szpisjak, zastępca dowódcy JFTC i dyrektor szkolenia, witając uczestników na ekranach ich komputerów.

 

Głównym celem szkolenia przygotowawczego jest zapewnienie dowódcy NMI (NATO Mission Iraq) doskonale wyszkolonego personelu, który będzie w stanie efektywnie działać w ramach misji pod egidą NATO. Aby osiągnąć ten cel, zespół szkoleniowy JFTC, razem z ekspertami z JFC z Neapolu (Sojusznicze Dowództwo Sił Połączoncyh NATO) i ACT (Naczelne Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji NATO) przygotował wykłady, spotkania on-line i czaty. Pomagają one uczestnikom w zrozumieniu misji, jej kontekstu społecznego i kulturowego. Żołnierze szkoleni są również do pełnienia określonych ról, które będą im przydzielone już w Iraku.

 

“Program szkolenia, który dla was przygotowaliśmy jest pełen wyzwań. Będziecie również mieli możliwość kontaktu z waszymi poprzednikami” – dodał generał Szpisjak. Podkreślił też kluczowe znaczenie ćwiczeń o charakterze doradczym. „Wirtualne sesje doradcze mają odtworzyć rzeczywistość obszaru działań, gdzie będziecie zajmować się doradztwem za pomocą telefonu lub telekonferencji. Takie podejście nie zastąpi w 100% standardowego, stacjonarnego szkolenia przygotowawczego, które normalnie odbywałoby się w JFTC. Zrobiliśmy jednak wszystko, by przygotować was jak najlepiej, i to pomimo istniejących ograniczeń.”

 

Ponieważ pandemia ograniczyła liczbę stacjonarnych szkoleń, JFTC cały czas pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą przyszłym członkom misji przygotować się do niej bez względu na panującą sytuację. Ćwiczenie obecnie prowadzone w JFTC jest już trzecim szkoleniem przygotowawczym on-line w 2020 roku. Pierwszym było szkolenie NMI w maju, które pozwoliło na rzetelną ocenę koncepcji zdalnego prowadzenia szkoleń. Wnioski z tego szkolenia, jak również komentarze i opinie otrzymane od uczestników i obserwatorów z całego NATO miały nieocenioną wartość przy organizacji kolejnego ćwiczenia przez JFTC, którym było Resolute Support dla misji NATO w Afganistanie przeprowadzone on-line w lipcu.

 

Koncepcja szkolenia zdalnego rozwijała się i dojrzewała przez ostatnich kilka miesięcy i okazała się być bardzo dobrym rozwiązaniem na czas pandemii. Istnieją jednak znaczne obszary, w których szkolenia stacjonarnego zwyczajnie nie da się zastąpić. Dlatego też zespół szkoleniowy JFTC jest gotowy wrócić do dobrze znanych sobie form szkolenia jak tylko będzie to możliwe, a przede wszystkim bezpieczne.

 

Kolejne szkolenie przygotowawcze jest planowane w JFTC na styczeń 2021 roku.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Możemy mieć nawet 10 przewoźników w kujawsko-pomorskim. Czy dojdzie do rozbicia dzielnicowego na kolei?

  Najprawdopodobniej w kwietniu Województwo Kujawsko-Pomorskie ogłosi przetarg na obsługę linii pasażerskich o charakterze lokalnym od grudnia bieżącego roku, do grudnia 2030 roku. Zaskoczeniem dla branży jest decyzja o podziale przetargu nie na 3 pakiety jak planowano, ale na 10. Teoretycznie może być nawet 10 przewoźników, w praktyce będzie to zapewne liczba większa, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że na rynek podzielony w ostatnich latach pomiędzy Polregio i Arrivę wejdą kolejne podmioty.

  Etykiety: kolej
 • Najgorsze w tej pandemii w kujawsko-pomorskim możemy mieć już za sobą

  Dzisiaj łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyła 4 tys., do maja musimy się spodziewać dość sporej liczby zgonów, natomiast widoczny jest spadek pacjentów hospitalizowanych, czyli najprawdopodobniej moment największego obciążenia systemu ochrony zdrowia mamy już za sobą.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu