Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz koordynuje szkolenie z udziałem ponad 120 oficerów udających się na misję do Iraku

Bydgoszcz koordynuje szkolenie z udziałem ponad 120 oficerów udających się na misję do Iraku

Napisane przez  Redakcja / JFTC Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 09 październik 2020 00:46
Bydgoszcz koordynuje szkolenie z udziałem ponad 120 oficerów udających się na misję do Iraku Fot: JFTC

Z powodu pandemii COVID-19 szkolenia prowadzone przez Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO odbywają się zdalnie, natomiast Bydgoszcz odgrywa w nich rolę głównego koordynatora. W poniedziałek rozpoczęło się szkolenie z udziałem 120 reprezentujących 20 armii państw członkowskich NATO i sprzymierzonych, przed misją w Iraku.

-To szkolenie ma dla misji kluczowe znaczenie, a to, czego się w jego trakcie nauczycie jest niezbędne dla wykonania powierzonych zadań” – podkreślił generał brygady Jozsef Szpisjak, zastępca dowódcy JFTC i dyrektor szkolenia, witając uczestników na ekranach ich komputerów.

 

Głównym celem szkolenia przygotowawczego jest zapewnienie dowódcy NMI (NATO Mission Iraq) doskonale wyszkolonego personelu, który będzie w stanie efektywnie działać w ramach misji pod egidą NATO. Aby osiągnąć ten cel, zespół szkoleniowy JFTC, razem z ekspertami z JFC z Neapolu (Sojusznicze Dowództwo Sił Połączoncyh NATO) i ACT (Naczelne Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji NATO) przygotował wykłady, spotkania on-line i czaty. Pomagają one uczestnikom w zrozumieniu misji, jej kontekstu społecznego i kulturowego. Żołnierze szkoleni są również do pełnienia określonych ról, które będą im przydzielone już w Iraku.

 

“Program szkolenia, który dla was przygotowaliśmy jest pełen wyzwań. Będziecie również mieli możliwość kontaktu z waszymi poprzednikami” – dodał generał Szpisjak. Podkreślił też kluczowe znaczenie ćwiczeń o charakterze doradczym. „Wirtualne sesje doradcze mają odtworzyć rzeczywistość obszaru działań, gdzie będziecie zajmować się doradztwem za pomocą telefonu lub telekonferencji. Takie podejście nie zastąpi w 100% standardowego, stacjonarnego szkolenia przygotowawczego, które normalnie odbywałoby się w JFTC. Zrobiliśmy jednak wszystko, by przygotować was jak najlepiej, i to pomimo istniejących ograniczeń.”

 

Ponieważ pandemia ograniczyła liczbę stacjonarnych szkoleń, JFTC cały czas pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą przyszłym członkom misji przygotować się do niej bez względu na panującą sytuację. Ćwiczenie obecnie prowadzone w JFTC jest już trzecim szkoleniem przygotowawczym on-line w 2020 roku. Pierwszym było szkolenie NMI w maju, które pozwoliło na rzetelną ocenę koncepcji zdalnego prowadzenia szkoleń. Wnioski z tego szkolenia, jak również komentarze i opinie otrzymane od uczestników i obserwatorów z całego NATO miały nieocenioną wartość przy organizacji kolejnego ćwiczenia przez JFTC, którym było Resolute Support dla misji NATO w Afganistanie przeprowadzone on-line w lipcu.

 

Koncepcja szkolenia zdalnego rozwijała się i dojrzewała przez ostatnich kilka miesięcy i okazała się być bardzo dobrym rozwiązaniem na czas pandemii. Istnieją jednak znaczne obszary, w których szkolenia stacjonarnego zwyczajnie nie da się zastąpić. Dlatego też zespół szkoleniowy JFTC jest gotowy wrócić do dobrze znanych sobie form szkolenia jak tylko będzie to możliwe, a przede wszystkim bezpieczne.

 

Kolejne szkolenie przygotowawcze jest planowane w JFTC na styczeń 2021 roku.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19
  • Eksperci przestrzegają przed dramatycznie niskimi emeryturami za 40 lat

    Obecnie przechodzący na emeryturę otrzymują średnio 50-60% ostatniej pensji, według obliczeń agencji Mercer w 2060 roku spadnie to do 25-30%, co może być dla wielu osób dramatem Eksperci uważają, że konieczne są reformy polskiego systemu emerytalnego, które mogą się wiązać z trudnymi decyzjami.

Wiadomości z regionu