Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNowy minister rolnictwa wspiera działania, aby Bydgoszcz była węzłem sieci bazowej TEN-T

Nowy minister rolnictwa wspiera działania, aby Bydgoszcz była węzłem sieci bazowej TEN-T

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 październik 2020 07:43
Nowy minister rolnictwa wspiera działania, aby Bydgoszcz była węzłem sieci bazowej TEN-T Fot: Grzegorz Jakubowski / KPRP

Wczoraj prezydent Andrzej Duda zaprzysiężył nowy rząd Mateusza Morawieckiego, w związku z jego rekonstrukcją. Do rządu jako wicepremier wszedł lider PiS Jarosław Kaczyński, doszło również do zmiany na stanowisku ministra rolnictwa – związanego z naszym województwem Jana Krzysztofa Ardanowskiego wymienił Grzegorz Puda, wcześniej wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

We wrześniu ubiegłego roku Grzegorz Puda w roli wiceministra w resorcie rozwoju gościł w Brzozie pod Bydgoszczą, gdzie podpisano porozumienie na rzecz utworzenia pod Bydgoszczą terminalu intermodalnego w Emilianowie - Trzeba zdawać sobie sprawę, że będzie to jedno z tych miejsc, które będzie łączyć morze bałtyckie z Adriatykiem, bo jeśli patrzymy na to globalnie, czy interglobalnie, to jest to sieć, która będzie łączyła nasze porty jak Gdynia i Gdańsk, a docelowo może również i Elbląg, ale możemy mówić tez o Świnoujściu, Szczecinie, z tymi portami na morzu adriatyckim – mówił wówczas wiceminister Puda - Wiem, że Bydgoszcz jest obecnie węzłem w sieci TEN-T, mam nadzieję, że będzie się to rozwijało. My byśmy chcieli doprowadzić do tego, żeby z części kompleksowej mogło się znaleźć w części bazowej.\

 

Minister Puda udzielił nam też wywiadu po tym wydarzeniu - To jest właściwie kwestia polskiej racji stanu. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której w Polsce, polskie produkty, ale też zagraniczne, były transportowane przez polskie spółki. Mamy w tej chwili taką sytuację, w której większość towarów jest transportowana przez firmy i koncerny zagraniczne, które zarabiają na tym ogromne pieniądze, a trzeba powiedzieć, że korzystają z polskiej infrastruktury, bo drogi trzeba remontować, koleje trzeba naprawiać – infrastrukturę drogową i kolejową cały czas remontujemy, nawet patrząc przez pryzmat portu lotniczego, czy portu na rzece Wiśle, to jednak musimy pamiętać, że to wszystko się zużywa, a korzystają na tym kontrahenci zachodni. - mówił o inwestycji w Emilianowie.

 

 

Minister wyrażał również szansę na to, że Emilianowo będzie w przyszłości współpracowało z portami w Szczecinie i Świnoujściu, co najpierw będzie wymagało jendak modernizacji infrastruktury.

 

Cały wywiad: Węzeł Bydgoszcz będzie kluczowy – rozmowa z wiceministrem inwestycji i rozwoju

 

Minister Puda również w nowym resorcie będzie mógł wspierać projekt Emilianowa, bowiem kluczową rolę przy powołaniu kilka tygodni temu spółki celowej, która ma zbudować terminal, odegrał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jest bowiem plan, aby w Emilianowie mieściło się główne polskie centrum eksportu kontenerowego płodów rolnych. Nie będzie to jednak przeszkodą dla transportu innego rodzaju ładunków.

 

Pozytywne nastawienie do Emilianowa wyrażał również ustępujący minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu