Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMieszkańcy dopominają się ustanowienia standardów ochrony drzew podczas inwestycji

Mieszkańcy dopominają się ustanowienia standardów ochrony drzew podczas inwestycji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 06 październik 2020 00:27
Mieszkańcy dopominają się ustanowienia standardów ochrony drzew podczas inwestycji Fot:Cris Matei

Przy realizacji inwestycji publicznych jako mieszkańcy często jesteśmy świadkami jak wykonawcy niezbyt ostrożnie traktują sąsiadującą z wykonywanymi pracami zieleń. W rezultacie dochodzi do niszczenia roślinności. Coraz częściej kraje cywilizowane wdrażają standardy postępowania przy inwestycjach, aby maksymalnie chronić roślinność, w Polsce pionierem takich działań jest samorząd Wrocławia, który przyjął ,,Standardy Ochrony Drzew w Inwestycjach”.


W październiku ubiegłego roku w ramach wystąpienia obywatelskiego przedstawiciel Rady Osiedla Kapuściska, prezentował na sesji Rady Miasta Bydgoszczy zdjęcia z realizacji jednej inwestycji, pokazując poniszczone przez wykonawce drzewa. Wówczas pojawił się postulat, aby Bydgoszcz wzorem Wrocławia przyjęła swoje standardy.

 

Mija już prawie rok, a w tym kierunku właściwie nic się nie wydarzyło – inna sprawa, że część radnych sprawiało wrażenie niespecjalnie zainteresowanych tym wystąpieniem obywatelskim. Dlatego też w połowie września Stowarzyszenie Modrzew złożyło do prezydenta petycję, w którym ponownie wyrażane jest oczekiwanie wdrożenia standardów – Niniejszym żądamy jak najszybszego wprowadzenia standardów opieki nad drzewami, które pozwolą na ochronę drzew w trakcie inwestycji, zgodnie ze współczesną wiedzą i dobrymi praktykami stosowanymi w innych miastach – czytamy w petycji.

 

Wdrożenie takich standardów możliwe jest zarządzeniem prezydenta, chociażby poprzez wskazanie, aby przy miejskich przetargach wskazywać obowiązki dla wykonawcy związane z ochroną roślinności. Zarządzeniem prezydenta swoje standardy wdrożył Wrocław. W petycji wskazuje się również na standardy miasta Tychy.

 

Ponadto osoby, które podpisały się pod petycją domagają się, aby ratusz na bieżąco informował opinie publiczną o planowanych wycinkach drzew.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu