Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski pozwoliła ograniczyć ślad smogowy o 134 tony

Rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski pozwoliła ograniczyć ślad smogowy o 134 tony

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 październik 2020 15:46
Rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski pozwoliła ograniczyć ślad smogowy o 134 tony Fot: UMB

Ponad 3,6 mln kilometrów przejechało we wrześniu prawie 16 tys. uczestników rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski – co szacuje się jako ograniczenie śladu smogowego o 134 tony. Drugi rok z rzędu wygrała Nowa Sól, Metropolia Bydgoszcz, jednocześnie pomysłodawca i główny koordynator zabawy, uplasowała się na 8 miejscu.


Dzisiaj w bydgoskim ratuszu odbyło się oficjalne podsumowanie II edycji Rowerowej Stolicy Polski - Wygraliśmy po raz drugi i nie planujemy się zatrzymywać. W tym roku podwoiliśmy liczbę zdobytych punktów, a to oznacza tylko jedno. Rowerowa Stolica Polski to nie tylko rywalizacja między miastami, czy mieszkańcami. Wartością dodaną tego projektu jest integracja mieszkańców – powiedział prezydent Nowej Soli, Jacek Milewski, łącząc się zdalnie z Bydgoszczą.

 

Uczestnicy z Metropolii Bydgoszcz do ogólnej liczby przejechanych kilometrów wnieśli sporą cegłę w postaci blisko 800 tys. kilometrów. Klasyfikacja opierała się natomiast o liczbę zdobytych punktów, które były przeliczane w oparciu o przejechane kilometry i populację. Obszar Metropolii Bydgoszcz liczy ponad 0,5 mln mieszkańców, stąd też 800 tys. km dało dopiero 9 lokatę. Nie chodzi jednak typowo o miejsce na podium, ale jak przyznał prezydent Nowej Soli o integrację mieszkańców i promowanie roweru jako środka transportu, co przynosi przede wszystkim korzyści ekologiczne i zdrowotne. W rywalizacji wzięły 44 miasta.

 

Drugie miejsce zajęła Biała Podlaska, której mieszkaniec Pan Jacek przejechał samemu 7 tys. km, uzyskując najlepszy indywidualny wynik.

 

Nie zapadła jeszcze decyzja w jakim miesiącu 2021 roku będziemy rywalizować w trzeciej edycji Rowerowej Stolicy Polski. Pierwotnie w tym roku mieliśmy rywalizować w maju, tak też w ankiecie proponowali uczestnicy, ale z uwagi na wprowadzony z powodu Covid-19 lockdown przesunięto rywalizację na wrzesień. W grze jest rozważany także termin czerwcowy. Każdy posiadacz aplikacji logują się na nią, jest proszony o wyrażenie swojej opinii co do miesiąca przyszłej edycji.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Możemy mieć nawet 10 przewoźników w kujawsko-pomorskim. Czy dojdzie do rozbicia dzielnicowego na kolei?

  Najprawdopodobniej w kwietniu Województwo Kujawsko-Pomorskie ogłosi przetarg na obsługę linii pasażerskich o charakterze lokalnym od grudnia bieżącego roku, do grudnia 2030 roku. Zaskoczeniem dla branży jest decyzja o podziale przetargu nie na 3 pakiety jak planowano, ale na 10. Teoretycznie może być nawet 10 przewoźników, w praktyce będzie to zapewne liczba większa, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że na rynek podzielony w ostatnich latach pomiędzy Polregio i Arrivę wejdą kolejne podmioty.

  Etykiety: kolej
 • Najgorsze w tej pandemii w kujawsko-pomorskim możemy mieć już za sobą

  Dzisiaj łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyła 4 tys., do maja musimy się spodziewać dość sporej liczby zgonów, natomiast widoczny jest spadek pacjentów hospitalizowanych, czyli najprawdopodobniej moment największego obciążenia systemu ochrony zdrowia mamy już za sobą.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu