Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski pozwoliła ograniczyć ślad smogowy o 134 tony

Rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski pozwoliła ograniczyć ślad smogowy o 134 tony

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 październik 2020 15:46
Rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski pozwoliła ograniczyć ślad smogowy o 134 tony Fot: UMB

Ponad 3,6 mln kilometrów przejechało we wrześniu prawie 16 tys. uczestników rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski – co szacuje się jako ograniczenie śladu smogowego o 134 tony. Drugi rok z rzędu wygrała Nowa Sól, Metropolia Bydgoszcz, jednocześnie pomysłodawca i główny koordynator zabawy, uplasowała się na 8 miejscu.


Dzisiaj w bydgoskim ratuszu odbyło się oficjalne podsumowanie II edycji Rowerowej Stolicy Polski - Wygraliśmy po raz drugi i nie planujemy się zatrzymywać. W tym roku podwoiliśmy liczbę zdobytych punktów, a to oznacza tylko jedno. Rowerowa Stolica Polski to nie tylko rywalizacja między miastami, czy mieszkańcami. Wartością dodaną tego projektu jest integracja mieszkańców – powiedział prezydent Nowej Soli, Jacek Milewski, łącząc się zdalnie z Bydgoszczą.

 

Uczestnicy z Metropolii Bydgoszcz do ogólnej liczby przejechanych kilometrów wnieśli sporą cegłę w postaci blisko 800 tys. kilometrów. Klasyfikacja opierała się natomiast o liczbę zdobytych punktów, które były przeliczane w oparciu o przejechane kilometry i populację. Obszar Metropolii Bydgoszcz liczy ponad 0,5 mln mieszkańców, stąd też 800 tys. km dało dopiero 9 lokatę. Nie chodzi jednak typowo o miejsce na podium, ale jak przyznał prezydent Nowej Soli o integrację mieszkańców i promowanie roweru jako środka transportu, co przynosi przede wszystkim korzyści ekologiczne i zdrowotne. W rywalizacji wzięły 44 miasta.

 

Drugie miejsce zajęła Biała Podlaska, której mieszkaniec Pan Jacek przejechał samemu 7 tys. km, uzyskując najlepszy indywidualny wynik.

 

Nie zapadła jeszcze decyzja w jakim miesiącu 2021 roku będziemy rywalizować w trzeciej edycji Rowerowej Stolicy Polski. Pierwotnie w tym roku mieliśmy rywalizować w maju, tak też w ankiecie proponowali uczestnicy, ale z uwagi na wprowadzony z powodu Covid-19 lockdown przesunięto rywalizację na wrzesień. W grze jest rozważany także termin czerwcowy. Każdy posiadacz aplikacji logują się na nią, jest proszony o wyrażenie swojej opinii co do miesiąca przyszłej edycji.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19
  • Eksperci przestrzegają przed dramatycznie niskimi emeryturami za 40 lat

    Obecnie przechodzący na emeryturę otrzymują średnio 50-60% ostatniej pensji, według obliczeń agencji Mercer w 2060 roku spadnie to do 25-30%, co może być dla wielu osób dramatem Eksperci uważają, że konieczne są reformy polskiego systemu emerytalnego, które mogą się wiązać z trudnymi decyzjami.

Wiadomości z regionu