Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Polityki Regionalnej: Nie będziemy rekomendować na poziomie krajowym kształtu ZIT

Minister Polityki Regionalnej: Nie będziemy rekomendować na poziomie krajowym kształtu ZIT

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 12 wrzesień 2020 07:51
Obecnie funkcjonujący ZIT Obecnie funkcjonujący ZIT

Rząd nie planuje ingerować w proces tworzenia ZIT-ów w województwach – wynika z odpowiedzi, jaką na pytania prezydenta Rafała Bruskiego udzieliła minister funduszy i polityki rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jednocześnie zapowiada ona, że dokument na mocy, którego narzucana była do tej pory współpraca bydgosko-toruńska – czyli Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju w 2030 roku – wkrótce powinna przestać obowiązywać.

 

O tym, że ministerstwo przychyla się do oddolnego tworzenia ZIT-ów, a dokładnie MOF-ów (Miejskich Obszarów Funkcjonalnych), mówił na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, prezydent Rafał Bruski Przyglądamy się bliżej stanowisku minister Jarosińskiej-Jedynak.

 

W odpowiedzi na pytania bydgoskiego samorządu pada sformułowanie, że zarówno dokumenty unijne nie określają jak mają być tworzone ZIT-y w Polsce, również rząd nie planuje zbyt daleko w ten proces ingerować – W przypadku regulacji krajowych, na przyszły okres programowania Ministerstwo nie przewiduje na ten moment ograniczeń dotyczących delimitacji MOF w województwach, szczególnie w zakresie liczby możliwych MOF w regionie Należy jednakże przyjąć zasadę, że dla jednego ośrodka miejskiego, stanowiącego tzw. rdzeń takiego obszaru funkcjonalnego, możliwe jest wyznaczenie jednego MOF – wyjaśnia pani minister – Wyraźnie podkreślono, że zakres terytorialny delimitacji MOF nie będzie określony lub rekomendowany z poziomu krajowego i wskazane zostały jedyne zasady i warunki, którymi powinny kierować się władze samorządowe województw.

Ministerstwo informuje natomiast, że ZIT-y (MOF) w perspektywie 2021-2027 nie będą musiały być kontynuacją tych obowiązujących.

 

Warunki i nic o nas bez nas

Resort w ramach tych warunków wskazał m.in. posiadanie przez delimitowany obszar MOF rdzenia w postaci miasta lub grupy miast. Stworzenie ZIT będzie wymagało zatem dogadania się co do kształtu pomiędzy zainteresowanymi samorządami, zgodę na daną koncepcję będzie musiała wyrazić również Bydgoszcz.

 

Dokument narzucający duopol bydgosko-toruński ma przejść do lamusa

W kończącej się perspektywie finansowej UE utworzony został ZIT na bazie rdzenia bydgosko-toruńskiego. Narzuciło go Bydgoszczy ministerstwo wskazując na zapisy Umowy Partnerstwa zawartej pomiędzy Polską a Komisją Europejską. Dla nowej perspektywy taka umowa nie została jeszcze wynegocjowana, ale w cytowanym piśmie mamy zapowiedź, że polski rząd nie będzie o zapisy odgórnie narzucające kształt ZIT-u (MOF) zabiegał.

 

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazuje również, że kończą się w parlamencie prace nad nowelizacją ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, która zakłada utratę mocy Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 roku. Dokumentu, na podstawie którego, również w przypadku tworzenia ZIT-ów, narzucano współpracę metropolitalną bydgosko-toruńską.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu