Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJaki ZIT? Dzisiaj trudno powiedzieć, czy w ogóle powstanie

Jaki ZIT? Dzisiaj trudno powiedzieć, czy w ogóle powstanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 07 wrzesień 2020 16:06

Gościem poniedziałkowej, nadzwyczajnej, sesji Rady Miasta Bydgoszczy był marszałek Piotr Całbecki. Sesja dotyczyła w praktyce trwających prac nad nową Strategią Rozwoju Województwa do 2030 roku, roli Bydgoszczy w tej strategii oraz jej funkcji metropolitalnej. O jakiś konkretach trudno mówić, była to natomiast okazja do wymiany poglądów pomiędzy Samorządem Województwa a Miastem Bydgoszczą, które na współpracę ze sobą są skazane.


Starano się o zachowanie dyplomacji, ale też nie brakowało gorzkich słów.

 

 

- Jesteśmy w mieście o największym potencjalne społeczno-gospodarczym, kulturalnym regionu – mówił na początku marszałek Piotr Całbecki – Naszym obowiązkiem jest wykorzystać wysiłek jaki włożyliśmy w ostatnich latach, aby przyśpieszyć rozwój regionu – kontynuował, nawiązując już bezpośrednio do dokumentu projektu strategii. Następnie współpracownicy marszałka dość szczegółowo omówili bydgoskim radnym dokument.

 

W szczegółach

- Planując coś na przyszłość, należy się zastanowić czy mój sposób działania jest skuteczny – odniósł się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – Zastanówmy się dlaczego tak jest, że inni są skuteczniejsi od nas, dlaczego tak wiele założeń z poprzedniej strategii nie zostało zrealizowanych?

 

Według prezydenta Rafała Bruskiego dużym mankamentem uchwalonej w 2013 roku Strategi do 2020 roku jest to, że duży procent założonych zadań nie zaczął być nawet realizowany.

 

- Być może dlatego, że oparto się o złe priorytety – ocenił włodarz Bydgoszczy, wskazując na odgórnie narzucaną współpracę bydgosko-toruńską w ramach ZIT – Mówimy o integracji, ale trudno jest wskazać projekty integrujące, jedyne jakie widzę to te komunikacyjne.

 

Prezydent Bruski wyartykułował, że ministerstwo wyraziło zgodę na tworzenie oddolnych ZIT. Bruski wskazywał również na sposób formułowania dokumentu strategii, gdzie przemilczano aspekty, którymi nasze województwo mogłoby się szczycić, dotyczące pozycji Bydgoszczy.

 

Dzisiaj trudno mówić o ZIT

- Nie wiemy dzisiaj jakie będą ZIT-y, o ZIT-y są przyszłością jeszcze enigmatyczną, która jest negocjowana – ocenił marszałek Całbecki - Deklaruję, ze wszyscy którzy obawiają się, że ta współpraca instytucjonalna (od redakcji: chodzi o ZIT i metropolie) będzie narzucona, to deklaruję, ze jest to niemożliwe.

 

- Czy w ogóle użyjemy ZIT do wdrażania polityki spójności? - pytał z wątpliwością marszałek, wskazując, że na dzisiaj tego nie przesądzono.

 

Linia na lotnisko wciąż priorytetem

Głos na sesji zabrali też radni,, co trzeba przyznać, starano się unikać wewnętrznych bydgoskich sporów. Radny Jarosław Wenderlich z PiS pytał o podnoszoną od wielu lat inicjatywę budowy linii kolejowej z Solca Kujawskiego przez Port Lotniczy do Trzcinca. Marszałek Całbecki odpowiedział, że ten temat jest a dobrej drodze do realizacji, czyli potwierdził, że wciąż jest to jeden z priorytetów, zresztą zapisany w projekcie Strategii Rozwoju Województwa do 2030 roku.

Strategia najprawdopodobniej zostanie jeszcze uchwalona w tym roku, stąd też na naszych łamach zagości w najbliższym czasie nie raz.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu