Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Fordonie premier obiecywał wsparcie rządowe na drogi lokalne w Bydgoszczy. Do dzisiaj nie wiemy kiedy to zostanie wprowadzone

W Fordonie premier obiecywał wsparcie rządowe na drogi lokalne w Bydgoszczy. Do dzisiaj nie wiemy kiedy to zostanie wprowadzone

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 31 sierpień 2020 08:39

Fundusz Dróg Samorządowych to rządowy program zakładający wsparcie poprzez współfinansowanie inwestycji, samorządów gminnych i powiatowych w zakresie rozbudowy dróg lokalnych. Aktualne przepisy wyłączają jednak z tego wsparcia miasta na prawach powiatów – w Polsce jest ich 66, w kujawsko-pomorskim 4, w tym Bydgoszcz. Goszcząc w czerwcu na rynku w Fordonie, w trakcie trwającej kampanii wyborczej, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że się to zmieni.

 

- Z panem prezydentem (mowa o prezydencie Andrzeju Dudzie), żeby dla miast na prawach powiatu, jest takich miast 66 w Polsce, żeby tutaj też trafiały środki z rządowego funduszu dróg lokalnych – mówił 22 czerwca w Fordonie premier Mateusz Morawiecki – Będzie to nie kosztem innych powiatów, czy gmin, tylko poprzez dodanie nowych środków – dla Bydgoszczy, dla innych miast województwa kujawsko-pomorskiego, dla całej Polski.

 

 

Kilka dni po tej wypowiedzi ruszył nabór do kolejnej edycji Funduszu Dróg Lokalnych, z racji tego, że przepisy wciąż się nie zmieniły, Bydgoszcz lub Toruń nie mogą aplikować.


W lipcu interpelacje do premiera Morawieckiego, z uwagi na apel Unii Metropolii Polskich z 2 lipca, o zmianę przepisów, złożył poseł Jan Szopiński. W imieniu premiera odniosło się do zapytania Ministerstwo Infrastruktury. Z tej odpowiedzi zbyt wiele jednak nie wynika - W Ministerstwie Infrastruktury trwa również analiza różnych wariantów możliwych zmian proceduralnych Funduszu, w tym także ewentualnego rozszerzenia katalogu beneficjentów, z uwzględnieniem możliwości finansowych oraz zaciąganych zobowiązań. Analizy te toczą się w oparciu o postulaty kierowane przez stronę samorządową oraz są nakierowane na konieczność wspierania jednostek samorządu terytorialnego w zwalczaniu skutków epidemii Covid-19 – informuje wiceminister Andrzej Bittel.

 

W tej odpowiedzi w żaden sposób nie zasugerowano, czy wspomniane 66 miast, w tym Bydgoszcz, będą mogły skorzystać z dofinansowania już w kolejnej edycji (realizacja fizyczna w 2022 roku), wiemy jedynie, że toczą się jakieś analizy.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu