Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpołecznicy: Samorządy gminne bez wsparcia Samorządu Województwa nie odbudują kolei

Społecznicy: Samorządy gminne bez wsparcia Samorządu Województwa nie odbudują kolei

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 sierpień 2020 00:21

W lipcu działacze Stowarzyszenia na rzecz transportu publicznego w Koronowie na konferencji prasowej przed dworcem Bydgoszcz Główna zaapelowali do samorządów z województwa o skorzystanie z szansy jaką jest program Kolej Plus. Wczoraj stanęli w tym samym miejscu, aby podsumować podjęte przez samorządy działania. Dzisiaj (26 sierpnia) mija ostatni termin zgłaszania wniosków do programu Kolej Plus.

 

- Wykluczenie komunikacyjne jest czymś co dotyka codziennie blisko 14 mln Polek i Polaków – mówił Michał Wysocki. W opinii Stowarzyszenia na rzecz transportu publicznego w Koronowie przeciwdziałać temu można odbudowując nieczynne linie kolejowe, bądź budując nowe linie – Podczas, gdy Europa ulepsza linie kolejowe, modernizuje je, to w Polsce mamy sytuację odwrotną


W lipcu Stowarzyszenie proponowało realizację kilku przedsięwzięć w ramach Kolej Plus w naszym województwie. Dość poważną barierą okazały się jednak finanse, bowiem sfinansowanie 15% wkładu własnego jest poza budżetem miast powiatowych i powiatów - Gminy by chciały, ja też uważam, że powinno to być finansowe z Urzędu Marszałkowskiego, powinno to państwo finansować, nie powinny gminy 15% wkładu własnego zapewniać z własnego budżetu, zwłaszcza sytuacji jaka jest teraz – dodaje Wysocki.

 

 

 

Przy udziale Stowarzyszenia udało się zgłosić dość ciekawy projekt budowy kolei z Bydgoszczy do Koronowa, a następnie przez Sośno do Więcborka, aby dalej wykorzystać istniejące tory w kierunku Sępólna Krajeńskiego i Chojnic – Według naszego projektu pociąg z Bydgoszczy do Koronowa jechałby 20 minut, a do Sępólna Krajeńskiego, czyli najdalej wysuniętego na północ miasta województwa kujawsko-pomorskiego było by to 63 minuty – wyjaśnia Rafał Wąsowicz.

 

 

Więcej o tej koncepcji pisaliśmy w poniedziałek - Prezentujemy koncepcje skomunikowania Bydgoszczy z Chojnicami przez Koronowo

 

Wąsowicz chwalił, że projekt koronowski jest na tle innych wniosków, które składane są w różnych częściach Polski, dość dobrze przygotowany, bowiem już na tym etapie opracowano takie zagadnienia jak geometrie ułożenia torów, wskazano miejsca mijanek (linia projektowana jest jako jednotorowa), a także opracowano czas przejazdu i wstępny rozkład jazdy. Pomagai w tym stowarzyszeniu eksperci zajmujący się tego typu zagadnieniami zawodowo.

 

O ile projekt ten został złożony, to wyzwaniem dla jego realizacji może być zebranie 15% wkładu własnego przez leżące przy projektowanej linii samorządy, dlatego Stowarzyszenie apeluje o zaangażowanie się finansowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Liczymy na to, że nasza działalność i zwrócenie uwagi na ten problem sprawi, że Urząd Marszałkowski podejdzie do tej sprawy poważnie – mówi Michał Wysocki.

 

- Zadaniem gmin jest, w tym przypadku, infrastruktura okołokolejowa, a więc budowa parkingów, budowa stojaków rowerowych, zapewnienie tam, gdzie to będzie konieczne komunikacji autobusowej gminnej, która dowoziłaby do stacji kolejowej mieszkańców, ale sam wkład powinien być zadaniem po stronie Urzędu Marszałkowskiego - podkreśla Rafał Wąsowicz.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu