Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWkrótce za śmieci możemy płacić mniej. Ważna zapowiedź ministra

Wkrótce za śmieci możemy płacić mniej. Ważna zapowiedź ministra

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 sierpień 2020 00:07
Wkrótce za śmieci możemy płacić mniej. Ważna zapowiedź ministra Fot: Ministerstwo Klimatu

W środę wiceminister klimatu Jacek Ozdoba zapowiedział zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami. Szczególnie ważna wydaje się zapowiedź zmiany zapisów o maksymalnej stawce dla nieruchomości niezamieszkałych, co według wyliczeń bydgoskiego ratusza pozwoli obniżyć stawki nawet o 5 zł od mieszkańca Bydgoszczy miesięcznie.

 

Jak tłumaczył minister Jacek Ozdoba na konferencji prasowej w Warszawie, jego propozycje mają na celu uelastycznienie systemu. Wśród jego propozycji znajduje się kwestia, o którą zabiegali samorządowcy, w tym prezydent Bydgoszczy, a mianowicie podniesienie maksymalnej opłaty od pomnika przy nieruchomości niezamieszkałej. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu - Obecna granica ustawowa stawek opłat za pojemniki nie wystarcza do pokrycia kosztów, które generowane są w systemie przez nieruchomości niezamieszkałe. Skutkiem tego jest konieczność dopłacania do tych kosztów ze środków pozyskiwanych od mieszkańców lub rezygnacja z obsługi nieruchomości niezamieszkałych przez gminę. Nowe ustawowe stawki maksymalne mają wyeliminować ten problem.

 

Ten problem występować ma w Bydgoszczy, gdzie mieszkańcy nieruchomości zamieszkałych, muszą dopłacać do kosztów odbioru odpadów od nieruchomości niezamieszkałych, w przypadku których obowiązuje maksymalna ustawowa stawka od pojemnika.

 

Na razie są to propozycje Ministerstwa Klimatu, które muszą przejść przez cały proces legislacyjny i na samym końcu uzyskać podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Dopiero po tym, będzie można zmienić regulaminy w samorządach. Według zastępcy prezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla, zmiana tego zapisu w ustawie pozwoli obniżyć stawki w Bydgoszczy o 5 zł od osoby miesięcznie.

 

Ministerstwo chce również podnieść kary za nielegalne wyrzucanie śmieci np. do lasu. Propozycja zakłada karanie zaśmiecania mandatem do 5 tys. zł.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu