Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWyjątkowy wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej autorstwa Leona Wyczółkowskiego

Wyjątkowy wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej autorstwa Leona Wyczółkowskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 sierpień 2020 11:17
Wyjątkowy wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej autorstwa Leona Wyczółkowskiego Autor: Leon Wyczółkowski

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o odzyskanych przez Policję dziełach sztuki, które zostały zrabowane w czasie II wojny światowej w Bydgoszczy, w dużej mierze były to dzieła Leona Wyczółkowskiego. Dzisiaj przypada wspomnienie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jedno z najważniejszych świąt w polskim Kościele. Z tej okazji warto przybliżyć jeden z odzyskanych dzieł.

 

Wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej wpisuje się jako ikona do jednego z ważniejszych symboli naszej kultury. O jego szczególnym znaczeniu świadczy odbywająca się po polskich parafiach peregrynacja kopii obrazu, która w ubiegłym roku gościła również przez kilka miesięcy w Diecezji Bydgoskiej.

 

Reprodukcję obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej najprawdopodobniej w 1931 roku popełnił też bydgoski mistrz pędzla Leon Wyczółkowski. Namalowana przez niego ikona została zrabowana w trakcie II wojny światowej, ale w ostatnim czasie dzięki działaniom policyjnym, pod nadzorem prokuratury udało się ten obraz odzyskać:

 

 

Znawcy ikon zapewne zauważą, że dość istotna kwestia sprawia, że nie jest to zbyt wierna kopia oryginału z Jasnej Góry - mianowicie postać dzieiątka Jezus znajduje się na lewo od Matki Bożej, gdy w oryginale jest po prawej.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Pierwsze osoby w kujawsko-pomorskim zaszczepione drugą dawką

    Pierwsze szczepienia odbyły się w naszym województwie, jak w całej Unii Europejskiej, 27 grudnia 2020 roku. Było to jednak dopiero zaszczepienie jedną dawką, a jak uważają eksperci, dla zbudowania odporności potrzeba dwóch dawek. Dzień 18 stycznia 2021 roku, to z kolei symboliczna data, gdy w naszym województwie zaszczepiono pierwsze osoby drugą dawką.

  • Nasze województwo z jedną z najwyższych pul z Regionalnego Programu Operacyjnego

    W latach 2021-2027 do Polski w ramach funduszy strukturalnych trafi ponad 350 mld zł, podobnie jak w poprzednich perspektywach unijnych, część tej puli trafi do każdego województwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił wstępne założenia polityki spójności na lata 2021-2027.

    Etykiety: Unia Europejska

Wiadomości z regionu