Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPort Lotniczy wciąż bez zapowiadanych rządowych pieniędzy

Port Lotniczy wciąż bez zapowiadanych rządowych pieniędzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 sierpień 2020 00:21
Port Lotniczy wciąż bez zapowiadanych rządowych pieniędzy Fot: PLB

W maju pojawiła się zapowiedź, że kilkanaście polskich lotnisk otrzyma dodatkowe wsparcie pieniężne za utrzymanie gotowości operacyjnej w czasie pandemii. Branża lotnicza należy do tych, które najbardziej ucierpiały z powodu COVID-19 – Port Lotniczy Bydgoszcz do dzisiaj nie wznowił wszystkich połączeń z okresu pandemii i ciężko powiedzieć kiedy to nastąpi i czy część połączeń jak np. z Frankfurtem nie będzie zawieszona na dłużej. Rządowe wsparcie zakładało według wypowiedzi polityków pulę 142 mln zł do podziału na wszystkie ujęte w rozporządzeniu lotniska.

Tak sytuacja wyglądała w maju – zapisy o obowiązku utrzymania przez określone lotniska gotowości operacyjnej w zamian za rekompensatę finansową (co z punktu widzenia portów jest ekonomicznie korzystne) pojawiły się w specustawie przeciwko COVID-19. Rozporządzenie z listą portów opublikowano 4 czerwca, na której jak już pisaliśmy oraz inne lokalne media, znalazł się również Port Lotniczy Bydgoszcz.

 

Jak dowiadujemy się jednak na lotnisku, póki co żadne pieniądze do Bydgoszczy nie trafiły, bowiem potrzebne będzie jeszcze jedno rozporządzenie, które regulować będzie tryb wnioskowania przez dyrektorów portów rekompensaty z tego tytułu. Ze specustawy wynika bowiem, że pomoc ze wspomnianej puli będzie udzielana na wniosek. To rozporządzenie jest jednak cały czas na etapie uzgodnień i jak można odnieść wrażenie, toczony jest dość głęboki wewnętrzny dialog. Z projektów jakie się pojawiają wynika, że wnioski będzie można składać tylko za miesiąc poprzedzający jego złożenie, stąd też w przypadku takiej wersji, PLB nie dostanie pomocy za marzec czy kwiecień, a także za czerwiec od momentu, gdy co prawda wdrożono listę lotnisk od których wymaga się zachowania gotowości, ale z racji tego, że mamy sierpień, to przy wejściu tego rozporządzenia w życie przed 20 sierpnia (co wydaje się mało prawdopodobne), będzie można złożyć wniosek za lipiec.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz
 • Kujawsko-pomorskie w czołówce nowych zachorowań na COVID-19

  W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 w skali Polski. Najwięcej odnotowano w województwie wielkopolskim – 200, na drugim miejscu mam ex aequo mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu