Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomnik, który w Bydgoszczy w sposób szczególny przypomina o Bitwie Warszawskiej

Pomnik, który w Bydgoszczy w sposób szczególny przypomina o Bitwie Warszawskiej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 08 sierpień 2020 09:31

Równo za tydzień będziemy obchodzić 100. rocznicę Cudu nad Wisłą – tak bowiem okrzyknięta została zwycięska Bitwa Warszawska. W tym roku wielkiego świętowania jednak nie będzie, z uwagi na epidemię COVID-19, ale warto znaleźć choć chwilę czasu na zadumę, bowiem to ta bitwa z sierpnia 1920 roku przesądziła o tym, że ogłoszona w listopadzie 1918 roku niepodległość nie była epizodem tymczasowym.

 

15 sierpnia 1930 roku, dokładnie w 10. rocznicę Bitwy Warszawskiej na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy odsłonięto pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, było to wotum wdzięczności bydgoszczan za zwycięską bitwę dekadę wcześniej. Wspomnianego 15 sierpnia w kościele garnizonowym odprawiona została Msza Święta, następnie pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego złożono kwiaty, by później uroczysty pochód ruszył ulicami Bydgoszczy w kierunku cmentarza farnego (dzisiaj znany jako Nowofarny). Na czele pochodu szła orkiestra kolejowa, a nią szedł oddział lotników z bronią. Tam poświęcono odnowione mogiły 170 żołnierzy walczących na froncie wojny z bolszewikami – Cmentarzysko to wygląda obecnie bardzo pięknie – pisał redaktor Gazety Bydgoskiej.

 

Pomnik Królowej Korony Polskiej zaraz po odsłonięciu Fot: Gazeta Bydgoska

 

 

Matka Boska, Królowa Korony Polskiej zawsze otaczała nas Polaków swą opieką dając nam zwycięstwo – mówił w czasie kazania ks. Łapka.

 

 

 

Społeczeństwo bydgoskie dalej wdzięczne

Upływ kilkudziesięciu lat sprawił, że wizerunek Matki Boskiej w ramach naturalnej kolei rzeczy zaczął ulegać degradacji. W ostatnich latach pomnik przeszedł gruntowną renowację, na co ponownie zrzuciło się bydgoskie społeczeństwo. Na renowacje figury, będącej wotum za zwycięską Bitwę Warszawską, zbieraliśmy w ostatnich latach przy okazji Wszystkich Świętych, w ramach kwesty organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

 

Nie wszyscy sobie zdajemy sprawę, że dorzucając do tej kwesty, dołożyliśmy cegiełkę do renowacji tego szczególnego pomnika, ale najważniejsze, że na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej mamy w Bydgoszczy specjalne miejsce, gdzie możemy podziękować za tamtą bitwę.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu