Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek upiera się przy wizji bydgosko-toruńskiego ZIT

Marszałek upiera się przy wizji bydgosko-toruńskiego ZIT

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 lipiec 2020 00:25
ZIT dla perspektywy 2014-2020 ZIT dla perspektywy 2014-2020

W maju Rada Miasta Bydgoszczy skierowała do władz Województwa Kujawsko-Pomorskiego apel, w którym wnioskowała, aby Bydgoszcz mogła utworzyć Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w oparciu o samorządy tworzące Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. W obecnej perspektywie ZIT tworzy Bydgoszcz i Toruń, wraz z częścią sąsiadów.

Patrząc właśnie w przeszłość, to powołanie bydgosko-toruńskiego ZIT ważyło się do ostatniego momentu, w Radzie Miasta Bydgoszczy zgoda na jego powstanie rozstrzygała się do samego końca i ostatecznie doprowadziła do rozpadu koalicji PO – SLD. Wszystko wskazuje na to, że również w kwestii ZIT dla perspektywy 2021-2027 czeka nas gorąca batalia.N Zdaniem prezydenta Bydgoszczy budowanie metropolii z Toruniem jest działaniem na siłę, bowiem miasta te ze sobą głównie konkurują.

 

Marszałek województwa Piotr Całbecki w odpowiedzi na apel Rady Miasta stwierdza, że w polityce regionalnej województwa Bydgoszcz i Toruń postrzegane są jako jeden obszar rozwojowy – który wykształcił strefy silnego oddziaływania i powiązań funkcjonalno-przestrzennych. Zdaniem marszałka – Ugruntowanie pozycji Bydgoszczy i Torunia stanowi warunek budowy konkurencyjności, wzmocnienia pozycji województwa kujawsko-pomorskiego na tle innych województw.

 

Na samym końcu marszałek jednoznacznie stwierdza, że będzie rekomendował Komisji Europejskiej oraz polskiemu rządowi utworzenie ZIT z udziałem Bydgoszczy i Torunia.

 

Zdecydują samorządy

Kluczowym dla kształtu ZIT dokumentem będzie Umowa Wsparcia pomiędzy Polską a UE. Ten dokument będzie mógł powstać dopiero po przyjęciu ostatecznym nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 – harmonogram negocjacji pomiędzy Radą Unii Europejskiej a Parlamentem Europejskim zakładają uchwalenie budżetu w listopadzie, oczywiście w przypadku różnic zdań (które odzwierciedla chociażby ubiegłotygodniowa rezolucja Parlamentu Europejskiego) może się to wydłużyć. Wspomniana Umowa Wsparcia może zatem powstać na przełomie 2020 i 2021 roku, w dokumencie będą wskazane rekomendacje dla ZIT – w umowie dla perspektywy 2014-2020 tworzenie ZIT-ów wojewódzkich było zależne od zapisów Koncepcji Zagospodarowania Przestrzennego Kraju, gdzie jasno wskazano, że Bydgoszcz i Toruń mają tworzyć wspólny obszar metropolitalny.

 

ZIT nie będzie mógł powstać jednak bez zgody wszystkich samorządów. Gdyby Bydgoszcz nie przystała na warunki stawiane przez toruńskich polityków, to w takim wypadku ZIT w województwie kujawsko-pomorskim nie powstanie.

 

Kto w ZIT, a kto poza?

Obecnie ZIT oprócz Bydgoszczy i Torunia tworzą: Sicienko, Nakło, Szubin, Łabiszyn, Białe Błota, Nowa Wieś Wielka, Solec Kujawski, Koronowo, Osielsko, Dobrcz, Dąbrowa Chełmińska, Zła Wieś Wielka, Wielka Nieszawka, Czernikowo, Obrowo, Lubicz, Kowalewo Pomorskie i Chełmża.

 

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski dla zobrazowania swojej opinii, że to jest sztuczna współpraca często pyta jakie wspólne zadania wykonuje Bydgoszcz i oddalone najdalej na południowy-wschód Czernikowo.

Według koncepcji ze stanowiska Rady Miasta Bydgoszczy w ZIT pozostałyby oprócz Bydgoszczy gminy z powiatu bydgoskiego, Szubin, Nakło, Łabiszyn oraz dodatkowo włączone byłyby: Barcin, Nowa Wieś Wielka, Mrocza, Kcynia, Żnin i Rojewo.

 

Chodzi o pieniądze

Instrument ZIT to głównie pula środków europejskich, która dedykowana jest przez UE na politykę miejską. Nie jest to jednak specjalnie duża kwota, na wysokość alokacji dla nowego rozdania ZIT poczekać musimy do czasu zakończenia unijnych negocjacji, ale trzeba się liczyć, że będzie to mniejsza kwota, z uwagi na fakt, że wszystko wskazuje na to, że do Polski trafi mniej pieniędzy z tytułu funduszu strukturalnych w latach 2021-2027 niż ma to miejsce w perspektywie 2014-2020. Co jest akurat zrozumiałe z racji tego, że Polska przez te lata stała się mimo wszystko w jakimś stopniu bogatsza.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu